x

WIĘCEJ FILMÓW

Paul Kersey (Bruce Willis) jest chirurgiem, który co dzień ratuje ludzkie życie.
Gdy nieznani sprawcy dokonują brutalnego napadu na jego rodzinę, po raz pierwszy sam musi zwrócić się o pomoc. Policja pozostaje jednak głucha na jego apele.
Zdesperowany mężczyzna postanawia więc własnoręcznie wymierzyć sprawiedliwość. Gdy uwagę mediów przyciągają zabójstwa kolejnych gangsterów, wszyscy zadają sobie jedno pytanie: giną oni z ręki bohatera czy bandyty?
Wiedziony pragnieniem zemsty Kersey dostrzega, że może pomóc także innym. Nie każdemu podoba się jednak to, że mężczyzna staje ponad prawem, policja zaś jest coraz bliżej odkrycia tożsamości mściciela.

DANE FILMU

Tytuł oryginalny: Death Wish
Produkcja: Cave 67, MGM Studios, Scott Free w koprodukcji z Paramount Pictures i Spy Kids 4 SPV, USA

Premiera światowa: 01.03.2018
Premiera polska: 13.04.2018

Czas: 108 minut
Dozwolony od lat: 15
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

EKIPA

Reżyseria: Eli Roth
Scenariusz: Joe Carnahan na podstawie powieści Briana Garfielda „Death Wish” i scenariusza filmu „Życzenie śmierci” („Death Wish”, 1974) autorstwa Leslie Mayesa
Muzyka: Ludwig Göransson
Zdjęcia: Rogier Stoffers
Montaż: Mark Goldblatt
Scenografia: Paul Kirby
Dekoracje: Veronique Meunier
Kostiumy: Mary Jane Fort
Efekty specjalne: Louis Craig
Producent: Roger Birnbaum
koproducent: Stephen J. Eads
Producent wykonawczy: Ilona Herzberg
Producent nadzorujący: Irene Litinsky

AKTORZY

Bruce Willis .. Paul Kersey
Elisabeth Shue .. Lucy Kersey
Vincent D'Onofrio .. Frank Kersey
Camila Morrone .. Jordan Kersey
Dean Norris .. detektyw Kevin Rains
Kimberly Elise .. detektyw Leonore Jackson
Beau Knapp .. Knox
Kirby Bliss Blanton .. Bethany
Len Cariou .. Ben
Wendy Crewson .. doktor Jill Klavens
Mike Epps .. doktor Chris Salgado
Ronnie Gene Blevins .. Joe
Ian Matthews .. ”Kucyk”
Jack Kesy .. The Fish
Andreas Apergis .. wojowniczy ojciec

Bruce Willis (Paul Kersey)

Urodził się 19.03.1955 roku w Idar–Oberstein, ówczesne RFN. Jeden z nielicznych gwiazdorów lat 80., którzy zachowali artystyczną i rynkową pozycję do dziś. Wychował się w New Jersey, ukończył cieszący się sporą estymą wydział teatralny Montclair State College. By zarobić na życie, pracował jako barman, wreszcie udało mu się zadebiutować w przedstawieniach off-Broadwayowskich i telewizyjnych filmach reklamowych; grał w zespołach uprawiających muzykę rhytm-and-blues. Przełomem w jego karierze była rola w sztuce Sama Sheparda „Fool for Love” oraz pełen ironicznego humoru telewizyjny serial detektywistyczny „Na wariackich papierach", który przyniósł mu nagrodę Emmy i Złoty Glob. W roku 1986 Willis opublikował pierwszą płytę zatytułowaną „Bruce Willis: The Return of Bruno”, która stała się dość niespodziewanym sukcesem i przyniosła mu platynową płytę. Utrzymywała się na listach przebojów aż 29 tygodni. Jego drugi album, „If It Don't Kill You, It Just Makes You Stronger”, ukazał się w roku 1989. Debiutem kinowym Willisa (przedtem grywał epizody) była komedia „Randka z nieznajomą”, w której partnerował Kim Basinger. Olbrzymim przebojem była zrealizowana w 1988 „Szklana pułapka”, klasyk kina akcji, który doczekał się trzech kontynuacji (1990, 1995, 2007). Aktor wniósł ważny wkład w ich realizację – sam wymyślił wiele kąśliwych, ironicznych powiedzonek swego bohatera. Potem przyszedł kameralny dramat Normana Jewisona „In Country” (wideo: „Byli tam”), gdzie Willis dowiódł swej wszechstronności. Jego głosem mówił także mały Mikey z dwóch pierwszych części serii „I kto to mówi”. Pierwszą żoną (1987–2000) aktora była Demi Moore, z którą ma trzy córki. Drugą (od 21 marca 2009 roku) jest modelka (a czasem także aktorka) Emma Heming. Jako jeden z nielicznych hollywoodzkich aktorów otwarcie i zdecydowanie wspierał wojnę w Iraku, choć z czasem zaczął podkreślać, że chodzi mu o wsparcie „walczących kobiet i mężczyzn”. Jest także znany ze wspierania ruchów ekologicznych, szczególnie Greenpeace. Odznacza się – ponoć od dzieciństwa – specyficznym poczuciem humoru, co przejawia się także w wielu żartach płatanych kolegom na planie filmów.

Elisabeth Shue (Lucy Kersey)

Urodziła się 6.10.1963 roku w Wilmington w stanie Delaware. Podczas trwającej już trzy dekady kariery aktorskiej zdobyła liczne grono fanów i uznanie krytyków. Jej rola Sary w „Zostawić Las Vegas” (1995), gdzie zagrała wspólnie z Nicolasem Cagem, przyniosła jej nominacje do Oscara, Złotego Globu oraz kilka innych nagród. Z sukcesem występowała w teatrze („Some Americans Abroad”, „Burn This”). Popularność przyniósł jej zwłaszcza udział w dwóch częściach „Powrotu do przyszłości” (1989, 1990), a ostatnio rola w serialu „CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas”. Jej mężem jest Davis Guggenheim, reżyser i producent, ceniony zwłaszcza jako dokumentalista („Będzie głośno”). Mają troje dzieci. Shue jest od lat zapaloną tenisistką.

Vincent D' Onofrio (Frank Kersey)

Urodził się 30.06.1959 roku w Nowym Jorku, dorastał na Hawajach, w Kolorado i w Miami. Aktorstwa uczył się, studiując pod opieką Soni Moore w Nowojorskim Teatrze Stanisławskiego oraz w Actors' Studio pod okiem Sharon Chatten. Pracował w klubie tanecznym, grywał w etiudach szkolnych studentów z New York University, by wreszcie od 1984 roku rozpocząć występy w prestiżowym American Stanislavski Theatre. Zagrał w wielu słynnych sztukach, m.in. w „Skamieniałym lesie” („The Petrified Forest”), „O myszach i ludziach” („Of Mice and Men”), „Sexual Perversity in Chicago” czy w „The Indian Wants the Bronx”. Wielkie uznanie zdobył w 1987 roku rolą szeregowca Pyle'a w w opowieści o wojnie wietnamskiej „Full Metal Jacket” Stanleya Kubricka. Do tej roli musiał przytyć ponad trzydzieści kilogramów, aby potem w ciągu roku zrzucić wagę i zagrać w „Mystic Pizza” (1988) u boku Julii Roberts. Dwukrotnie zagrał postać Billa Newmana, próbującego rozgryźć zagadkę zabójstwa prezydenta Kennedy'ego; najpierw u Oliviera Stone'a w „JFK” (1992), a rok później u Spike'a Lee w kontrowersyjnym „Malcolmie X”. W tym samym roku poznał Gretę Scacchi, z którą ma dwoje dzieci. Obydwoje wystąpili w słynnym „Graczu” (1993) Roberta Altmana, bezlitosnej satyrze na Hollywood. Z 1996 pochodzi doskonała kreacja w czarnej komedii „Feeling Minnesota”. Za rolę w filmie „The Whole Wide World”, którego był również producentem, zdobył nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu w Seattle, a film został uznany za najlepszy na tymże festiwalu. D'Onofrio zagrał również obok Tommy'ego Lee Jonesa i Willa Smitha w komedii science-fiction „Faceci w czerni” (1997). Ostatnio ukończył swój trzeci film jako reżyser – western „The Kid”, w którym również gra.

Eli Roth (reżyseria)

Reżyser, scenarzysta, producent, także aktor. Urodził się 18 kwietnia 1972 w Bostonie, Massachusetts, USA. Jego ojciec był wykładowcą Harvardu, matka – malarką. Zafascynował się kinem, gdy w wieku 7 lat obejrzał „Obcego” Ridleya Scotta. Wielki sukces, także finansowy, odniósł niezależnie zrealizowanym horrorem „Śmiertelna gorączka”; potem zrealizował dwa krwawe thrillery z cyklu „Hostel”. Współpracował z Quentinem Tarantino (także jako aktor) przy „Grindhouse” i „Bękartach wojny”. Bywa komentatorem wydań specjalnych na DVD (przeważnie horrorów), współpracuje z kanałem „Discovery”.