logo names

ZWIASTUNY

O FILMIE

Louisa „Lou” Clark (Emilia Clarke) mieszka w niewielkim angielskim miasteczku i nie wie jeszcze, co zrobić ze swoim życiem. Ekscentryczna 26-latka próbuje sił w wielu dziedzinach, by pomóc swej rodzinie związać koniec z końcem. Zostaje opiekunką Willa Traynora (Sam Claflin), młodego, bogatego bankiera, którego losy całkowicie zmieniły się na skutek tragicznego zdarzenia sprzed dwóch lat. Niegdyś pełen energii, dziś cyniczny do szpiku kości Will wyzbył się już wszelkiej nadziei na szczęście. Dziewczyna postanawia pokazać mu, że jest jeszcze inna droga...

FOTOSY

METRYKA

Dane filmu

Tytuł oryginalny: Me Before You
Produkcja: Metro-Goldwyn-Mayer, New Line Cinema, USA, 2015

Premiera światowa: 02.06.2016
Premiera polska: 10.06.2016

Czas: 110 minut
Dozwolony od lat: 12
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

Twórcy

Reżyseria: Thea Sharrock
Scenariusz: Jojo Moyes, Michael H. Weber, Scott Neustadter na podstawie powieści Jojo Moyes „Zanim się pojawiłeś”
Muzyka: Craig Armstrong
Zdjęcia: Remi Adefarasin
Montaż: John Wilson
Scenografia: Andrew McAlpine
Dekoracje: Nick Dent
Kostiumy: Jill Taylor
Efekty specjalne: Christoph Fisser, Henning Molfenter,
Bryan Unkeless, Charle Woebcken
Producenci: Alison Owen, Karen Rosenfelt
Producent wykonawczy: Sue Baden-Powell

Aktorzy

Emilia Clarke ___ Louisa Clark
Sam Claflin ___ William Traynor
Charles Dance ___ Steven Traynor
Janet McTeer ___ Camilla Traynor
Brendan Coyle ___ Brendan Clark
Stephen Peacocke ___ Nathan
Matthew Lewis ___ Patrick
Jenna Coleman ___ Katrina Clark
Samantha Spiro ___ Josie Clark
Joanna Lumley ___ Mary Rawlinson
Vanessa Kirby ___ Alicia
Lily Travers ___ Karen
Chuku Modu ___ Nadil
Muzz Khan ___ Syed
Elizabeth Croft ___ Alicia Martin
Verity Marshall ___ Anna
Stephen Chance ___ Michael Lawler
Ben Lloyd – Hughes ___ Rupert

EKIPA

clarke

Emilia Clarke (Louisa Clark)

Emilia Clarke urodziła się w Londynie (26.10.1986), a dorastała w Berkshire. Zaczęła występować w wieku trzech lat, po obejrzeniu musicalu „Show Boat”, przy którym pracował jej ojciec. Uczyła się w St. Edward's School (2000–2005) i Rye St. Antony School w Oxfordzie; później studiowała w Drama Centre London, które ukończyła w 2009 roku. Swą pierwszą rolę otrzymała w jednym z odcinków „Lekarzy”. Pojawiła się w telewizyjnym widowisku SF „Atak dinozaurów”. Wielkim przełomem w jej karierze stała się rola Daenerys Targaryen w „Grze o Tron”, kultowym serialu HBO. W latach 2013 i 2015 była nominowana do nagrody Emmy dla najlepszej aktorki drugoplanowej w serialu dramatycznym („Gra o tron”). W 2013 roku pojawiła się na Broadwayu w scenicznej adaptacji klasycznej powieści Trumana Capote'a „Śniadanie u Tiffany'ego”. Odrzuciła główną rolę kobiecą w „50 twarzach Greya”.

GENEZA

Podobno każde pokolenie ma swoje „Love Story”. Armia czytelniczek (ale także czytelników) na całym świecie uważa, że w ostatnim czasie to właśnie powieść „Zanim się pojawiłeś” głęboko wzrusza i skłania do identyfikowania się z bohaterami. Jej autorką jest Angielka Jojo Moyes (właśc. Pauline Sara Jo Moyes, ur. 4.08. 1969 w Londynie). Zaczynała karierę jako dziennikarka i w końcu odniosła ogromny sukces jako powieściopisarka. W jej utworach łączą się harmonijnie klasyczne wątki melodramatyczne z bystrą obserwacją obyczajową i psychologiczną wiarygodnością. Jest jedną z nielicznych autorek, które otrzymały dwukrotnie nagrodę Romantic Novel of the Year przyznawaną przez Romantic Novelist's Association.

Moyes ukończyła studia na Royal Holloway oraz Bedford New College na Uniwersytecie Londyńskim. W 1992 roku zdobyła stypendium finansowane przez „The Independent” na dziennikarskie studia podyplomowe. Przez następnych dziesięć lat pracowała głównie dla tej właśnie gazety oraz dla „Sunday Morning Post”. Obecnie regularnie współpracuje z „The Daily Telegraph”. Moyes mieszka wraz z mężem, dziennikarzem Charlesem Arthurem, którego poznała w „The Independent” (obecnie wchodzi on w skład redakcji „The Guardian”) i trójką dzieci na farmie w Saffron Walden w hrabstwie Essex.

Moyes zadebiutowała w 2002 roku powieścią „Sheltering Rain”. Dwukrotnie zdobyła wspomniane wcześniej wyróżnienie Romantic Novel of the Year – w 2004 roku za „Zakazany owoc” (tyt. oryg. „Foreign Fruit”, wyd. polskie 2006) oraz w 2011 roku za „Ostatni list od kochanka” (tyt. oryg. „The Last Letter From Your Lover”).

Do dziś napisała trzynaście powieści, z których największy sukces odniosła książka „Zanim się pojawiłeś” (tyt. oryg. „Me Before You”, 2012). Moyes wydała także „The Peacock Emporium” (2004), „The Ship of Brides” (2005), „Silver Bay” (2007; wydania polskie: „Srebrna zatoka”, Red Horse 2009 oraz Reader's Digest 2008), „Night Music” (2008), „The Horse Dancer” (2009), „The Last Letter From Your Lover” (2010, wydania polskie: „Ostatni list od kochanka”, Świat Książki 2001, 2014), „Me Before You” (2012, wydanie polskie: „Zanim się pojawiłeś”, Świat Książki 2013), „Honeymoon in Paris” (2012), „The Girl You Left Behind” (2012), „The One Plus One” (2014, wydanie polskie: „Razem będzie lepiej”, Znak Literanova, 2015). Wszystko to poczytne historie o melodramatycznym wydźwięku, z reguły z wyrazistym brytyjskim tłem obyczajowym, napisane z gawędziarską swadą.

Największym sukcesem czytelniczym była powieść „Zanim się pojawiłeś”, sprzedana na całym świecie w ponad 6 milionach egzemplarzy (w Niemczech utrzymywała się na pierwszym miejscu list bestsellerów przez rekordowych 46 tygodni). Krytycy dopatrywali się w niej nie tylko wątku brytyjskich różnic klasowych, ale i aluzji do klasyki – Will przypominał niektórym Rochestera z „Jane Eyre”. Ale za największą siłę prozy Moyes uznano precyzyjny rysunek bohaterki, „dziewczyny z tłumu”, która prowadzi narrację, i która stopniowo odkrywa samą siebie i swoje aspiracje. To rzecz o ludziach, którzy słuchają się wzajemnie – pisano. Moyes, pracując nad scenariuszem do filmu, została wprost zasypana pytaniami o dalsze losy swej bohaterki, dlatego też zdecydowała się na napisanie kontynuacji książki. Książka „After You” (wyd. polskie: „Kiedy odszedłeś”, Między Słowami, 2015) ukazała się we wrześniu 2015 roku.