x

X
X
X

STRESZCZENIE

Porywająca, nakręcona z epickim rozmachem historia wyścigu dwóch wielkich umysłów, Thomasa Edisona (w tej roli Benedict Cumberbatch, pamiętny Sherlock i Doktor Strange) oraz Nikoli Tesli (granego przez Nicholasa Houlta znanego m.in. z „X-Men: Apocalypse”).

Film ukazuje kulisy morderczej rywalizacji Edisona i Tesli o to, który system elektryczny zrewolucjonizuje nie tylko współczesny obu wynalazcom świat, ale cały następny wiek.

Znakomite kreacje aktorskie Michaela Shannona („Kształt wody”, serial „Zakazane imperium”) jako inwestora i wynalazcy George’a Westinghouse’a oraz Toma Hollanda („Spider-Man: Daleko od domu”), wcielającego się w postać magnata biznesu Samuela Insulli, uzupełniają tę niewiarygodnie wciągającą, opartą na prawdziwych wydarzeniach opowieść o pełnej dramatyzmu wojnie o prąd.

EKIPA

Benedict Cumberbatch (Thomas Edison)

Urodził się 19.07.1976 w Londynie. Jest synem pary aktorskiej Timothy'ego Carltona Cumberbatcha i Wandy Ventham. Uczył się w dwóch niezależnych szkołach: Brambletye School w Zachodnim Sussex i prestiżowej Harrow School w południowo-zachodnim Londynie, gdzie podjął pierwsze próby aktorskie. Po ukończeniu szkoły średniej, rok spędził w tybetańskim klasztorze, gdzie uczył angielskiego jako wolontariusz. Później kształcił się w dziedzinie dramatu na University of Manchester oraz w London Academy of Music and Dramatic Art. Debiutował na scenie w 2001 roku. Jego pierwsze ważniejsze role na ekranie to „Hawking” z 2004, za którą to rolę nominowano go do nagrody BAFTA, czy „Pokuta” z 2007 roku. W 2010 pojawił się w miniserialu BBC „Sherlock”, co przyniosło mu kolejną nominację do BAFTA oraz wielką popularność i otworzyło drogę do międzynarodowej kariery. Rok później zagrał w „Czasie wojny” Stevena Spielberga oraz w „Szpiegu”. Zdobył nominację do Oscara za rolę Alana Turinga w „Grze tajemnic” (2014). Ostatnio wzmocnił swą popularność rolą doktora Strange'a z uniwersum Marvela oraz rolą w miniserialu „Patrick Melrose” (nominacja do Złotego Globu). Prywatnie związany jest z Sophie Hunter, reżyserką teatralną i operową, dawniej także aktorką. Mają dwoje dzieci.

Michael Shannon (George Westinghouse)

Urodził się 7.09.1974 w Lexington, stan Kentucky. Karierę aktorską zaczynał na deskach teatrów w Chicago. Jego pierwszą rolą był występ w sztuce „Winterset”. Później, przez lata, kontynuował pracę w teatrze. Przez rok mieszkał w Londynie, gdzie występował w London's West End. Często powierzano mu role charyzmatycznych psychopatów. Do komercyjnego kina wkroczył w komedii „Kangur Jack” (2003). Potem można było go zobaczyć m.in. w komedii sensacyjnej „Bad Boys II” (2003), w reżyserii Michaela Baya; w wojennym widowisku „Pearl Harbor” czy w „Vanilla Sky”. Często pojawia się w filmach niezależnych, jak choćby ekscentryczna komedia Johna Watersa „Cecil B. DeMented”, kontrowersyjny „Zły dotyk”, czy – ostatnio – głośny „Shelter”. Zdobył wielce zasłużoną nominację do Oscara (2008) za doskonałą rolę człowieka niestabilnego psychicznie w filmie „Droga do szczęścia” w reżyserii Sama Mendesa. Po raz kolejny nominowano go za rolę drugoplanową w „Zwierzętach nocy” (2016).

Tom Holland (Samuel Insull)

Urodził się 1.06.1996 roku w Kingston upon Thames w Anglii. Był studentem szkoły aktorskiej BRIT. Zaczął karierę taneczną w wimbledońskiej Nifty Feet Dance School, gdzie podczas występu szkolnego na festiwalu tanecznym w Richmond (2006) został zauważony przez choreografkę Lynne Page. Po ośmiu przesłuchaniach i dwóch kolejnych latach treningów, 28 czerwca 2008 roku, wygrał casting do roli Michaela w musicalowej wersji filmu „Billy Elliot”. Zadebiutował w teatrze 8 września tego samego roku, zbierając pozytywne recenzje. W 2011 roku zadebiutował na dużym ekranie, podkładając głos w brytyjskiej wersji filmu „Tajemniczy świat Arietty”. Jego debiut filmowy nastąpił rok później („Niemożliwe” Juana Antonio Bayona). Za ten występ zdobył nagrodę za najlepszą rolę młodego aktora (London Film Critic Circle Award). 23 czerwca 2015 ogłoszono, że zagra Spider-Mana w filmie „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów”.

Alfonso Gomez-Rejon (reżyseria)

Amerykański reżyser i producent. Urodził się i wychował w Laredo, w Teksasie, w rodzinie amerykańsko-meksykańskiej. Był asystentem tak cenionych reżyserów, jak Martin Scorsese, Nora Ephron, Robert De Niro czy Alejandro Gonzalez Iñárritu oraz drugim reżyserem (m.in. „Argo” Bena Afflecka). Realizował filmy reklamowe dla T-Mobile i Chevroleta. Był nominowany do nagrody Emmy za reżyserię miniserialu „America Horror Story” (2014). Wielki sukces odniósł filmem „Earl i ja i umierająca dziewczyna („Me and Earl and the Dying Girl”), który zdobył kilkanaście znaczących festiwalowych nagród, na czele z Grand Prix Jury i nagrodą publiczności na festiwalu w Sundance (2015).

METRYKA

DANE FILMU

Tytuł oryginalny: The Current War
Produkcja: Bazelevs Company, Film Rites,Thunder Road Pictures, USA

Premiera światowa: 09.09.2017
Premiera polska: 11.10.2019

Czas: 107 minut
Dozwolony od lat: 15
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

OBSADA

Benedict Cumberbatch ... Thomas Edison
Michael Shannon ... George Westinghouse
Nicholas Hoult ... Nicola Tesla
Catherine Waterston ... Marguerite Westinghouse
Tuppence Middleton ... Mary Edison
Tom Holland ... Samuel Insull
Stanley Townsend ... Franklin Pope
Simon Mayonda ... Lewis Latimer
Matthew Macfayden ... J.P. Morgan
Conor MacNeill ... William Kemmler
Damine Molony ... Bourke Cockran

TWÓRCY

Reżyseria:Alfonso Gomez-Rejon
Scenariusz: Michael Mitnick
Muzyka: Danny Bensi, Saunder Jurriaans
Zdjęcia: Chung-hoon Chung
Montaż: Justin Krohn, David Trachtenberg
Scenografia: Jan Roelfs
Dekoracje: Mark Scruton
Kostiumy: Michael Wilkinson
Efekty specjalne: Caimin Bourne
Efekty wizualne: Jessica Ambrose
Producenci: Timur Biekmambietow, Basil Iwanyk, Jayne Sullivan
Producenci wykonawczy: Adam Ackland, Garrett Basch, Michael Mitnick, Ann Ruark, Martin Scorsese, Adam Sidman, Steven Zaillian
Koproducent: Warren Fischer

Ta strona wykorzystuje pliki cookie.Zamknij