x

X
X

STRESZCZENIE

„Vice” – historia człowieka, który konsekwentnie przeszedł drogę od poruszającego się zręcznie po waszyngtońskich korytarzach biurokraty do realnej władzy. Wiceprezydent USA za prezydentury George’a W. Busha był jednym z najpotężniejszych ludzi tamtego czasu i zmieniał swój kraj i świat tak skutecznie, że efekty jego działalności obserwujemy do dzisiaj.

„Vice” to wielka aktorska metamorfoza Christiana Bale'a w roli Dicka Cheneya oraz fantastyczne role Sama Rockwella jako George'a W. Busha i Amy Adams jako Lynne Cheney.

Reżyser twierdzi, że pragnął przełamać dość skostniałe konwencje hollywoodzkiego filmu biograficznego: – Dziś mamy mnóstwo informacji, wręcz zbyt wiele informacji i dezinformacji. Bez względu na to, jakie masz polityczne przekonania i sympatie, z pewnością się zastanawiasz, co się stało, że dziś jesteśmy tu, gdzie jesteśmy. Dla mnie jest to opowieść o samouwielbieniu władzy. Los Cheneyów był w pewnym sensie tragiczny. Ale oczywiście każdy widz ma prawo do własnej interpretacji tego, co zobaczy na ekranie.

Film zdobył aż sześć nominacji do Złotych Globów, czyli nagród Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej. „Vice” nominowano w kategorii Film komediowy lub musical, a nominacje indywidualne dla twórców przypadły: Adamowi McKay w dwóch kategoriach, za reżyserię i za scenariusz, Christianowi Bale’owi za rolę Dicka Cheneya (aktor w komedii lub musicalu), Amy Adams za rolę jego żony (aktorka drugoplanowa) i wreszcie Samowi Rockwellowi (aktor drugoplanowy), za wybitny występ w roli George'a W. Busha.

plakat plakat2
X
X

METRYKA FILMU

DANE FILMU

Tytuł oryginalny: VICE
Produkcja: Annapurna Pictures, Plan B Entertainment, USA

Premiera światowa: 25.12.2018
Premiera polska: 11.01.2019

Czas: 132 minuty
Dozwolony od lat: 15
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

OBSADA

Christian Bale _ Dick Cheney
Amy Adams _ Lynne Cheney
Steve Carell _ Donald Rumsfeld
Sam Rockwell _ George W. Bush
Alison Pill _ Mary Cheney
Jesse Plemons _ Kurt
Lily Rabe _ Liz Cheney
Tyler Perry _ Colin Powelle
Justin Kirk _ Scooter Libby
LisaGay Hamilton _ Condoleezza Rice
Bill Camp _ Gerald Ford

TWÓRCY

Reżyseria:Adam McKay
Scenariusz: Adam McKay
Muzyka: Nicholas Britell
Zdjęcia: Greig Fraser
Montaż: Hank Corwin
Scenografia: Patrice Vermette
Dekoracje: Brad Ricker
Kostiumy: Susan Matheson
Efekty specjalne: Peter Chesney
Efekty wizualne: Susan Matheson
Producenci: Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Megan Ellison, Kevin J. Messick, Will Ferrel, Adam McKay
Producenci wykonawczy: Chelsea Barnard, Jillian Longnecker, Jennifer Madeloff, Jeff G. Waxman, Robyn Wholey

EKIPA

Christian Bale (Dick Cheney)

Brytyjski aktor, z sukcesem działający w USA. Urodził się 30.01.1974 w Haverfordwest w Walii. Jest najmłodszym z czworga dzieci państwa Bale. Jego ojciec był pilotem, a matka tancerką i klaunem w cyrku. Obaj dziadkowie Christiana występowali w filmach. Miał trzynaście lat, gdy został wybrany przez Stevena Spielberga, by zagrać Jamesa Grahama w „Imperium słońca” (1987). Grał także w filmach telewizyjnych. Na scenie debiutował w wystawianej na londyńskim West Endzie komedii „The Nerd”. W 1989 wystąpił w filmowej adaptacji dramatu Williama Szekspira „Henryk V” w reżyserii Kennetha Branagha. Rok później zagrał Jima Hawkinsa w nakręconej dla telewizji „Wyspie skarbów”. Przez trzy miesiące trenował taniec i sztuki walki dla potrzeb filmów „Newsies” i „Swing Kids”. W filmie „Małe kobietki” zmienił akcent na amerykański. Rolę Lauriego, oddanego przyjaciela sióstr March, otrzymał dzięki wstawiennictwu odtwórczyni Jo March, Winony Ryder. W 1996 wystąpił w adaptacji powieści Henry’ego Jamesa „Portret damy” w reż. Jane Campion. W filmie „Metroland” Philipa Saville’a zagrał młodego mężczyznę, który zastanawia się, czy wybrał właściwą drogę w życiu. Zwrócił na siebie uwagę występem w kontrowersyjnym „American Psycho”, gdzie wcielił się w Patricka Batemana – nowojorskiego yuppie, który nocami morduje młode kobiety i konkurentów. Aktor ma na koncie Oscara za rolę drugoplanową w filmie „Fighter” (2011) oraz dwie nominacje do Oscara (2014, 2016), a także udział w licznych kasowych hitach.

Sam Rockwell (George W. Bush)

Urodził się 15.11.1968 roku w Daly City, stan Kalifornia. Jego rodzice byli aktorami teatralnymi. Gdy miał dwa lata, rodzina przeniosła się do Nowego Jorku. Tam Rockwell ukończył szkołę aktorską Williama Espera. Przełomem w jego karierze był rok 1996, gdy pojawił się w pięciu znaczących filmach niezależnych, czym zwrócił na siebie uwagę krytyki. Odnosił sukcesy teatralne (m.in. w „Tramwaju zwanym pożądaniem”, „A Behanding in Spokane” Martina McDonagha czy „Fool For Love” Sama Sheparda). „Gra chroni mnie przed melancholią, dlatego chcę spróbować wszystkiego, każdego rodzaju ról. To jedyna rzecz w życiu, którą potrafię robić. Poza grą, nigdy nie miałem zajęcia, które by mnie pociągało” – wyznał. Jest związany z aktorką i producentką Leslie Bibb („Iron Man”, „Heca w zoo”). Zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie za rolę w „Niebezpiecznym umyśle” (2003). Jego największym osiągnięciem był wyróżniony Oscarem (w kategorii Rola drugoplanowa) oraz nagrodą BAFTA występ w „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”.

Amy Adams (Lynne Cheney)

Urodziła się 20 sierpnia 1974, w bazie wojskowej w Vicenza, we Włoszech, w rodzinie wojskowego, który występował jako aktor–amator. Swe pierwsze kroki w aktorstwie stawiała w sztukach granych w restauracjach, najpierw w Colorado, a potem w Chanhassen Diner Theater w Minnesocie. Przełomowym momentem w jej karierze była główna rola w filmie „Junebug” w 2005 roku. Z sukcesem specjalizuje się w rolach pełnych życia optymistek, a swą pozycję potwierdziła błyskotliwym występem w „Zaczarowanej”. Wielki talent dramatyczny pokazała chociażby w „Wątpliwości”, „Mistrzu” czy „Zwierzętach nocy”. Pięciokrotnie zdobyła nominację do Oscara.

Adam McKay (reżyseria i scenariusz)

Urodził się 7.04.1968. Reżyser, scenarzysta, producent, aktor komediowy. W 1990 roku był jednym z założycieli grupy teatralnej Upright Citizens Brigade. W latach 1996–2001 McKay był głównym scenarzystą programu NBC „Saturday Night Live”. Za pracę nad tym właśnie komediowym show, McKay otrzymał nominacje do nagrody Emmy i do nagrody Gildii Scenarzystów Amerykańskich. W 2015 odniósł wielki sukces, zdobywając (wraz z Charlesem Randolphem) Oscara za scenariusz do komediodramatu na temat kryzysu finansowego „Big Short”.