x

X
X
X

STRESZCZENIE
Czy życie może być naprawdę usłane różami?
Eve Vernet (laureatka dwóch Cezarów Catherine Frot) była niegdyś prawdziwą królową róż. Od dziecka zanurzona w barwnym świecie kwiatów, poznała tajniki zawodu hodowcy dzięki swojemu ojcu. Zachowaniu jego spuścizny poświęciła całe życie.

Niestety, mimo powszechnego uznania i wielu nagród, firma tonie w długach i jest na skraju upadku. Aby uratować różane imperium, Eve zatrudnia trójkę nowych pracowników. Jednak wkrótce okazuje się, że nikt z nich nie ma zielonego pojęcia o ogrodnictwie. Przetrwanie rodzinnego dziedzictwa wydaje się coraz bardziej niepewne.

„Usłane różami” to urzekająca i pełna wzruszeń opowieść o tym, że warto kochać życie, sukces odnieść można na wiele sposobów, a każdy triumf jest bezcenną nagrodą. Malarsko sfilmowany obraz Pierre’a Pinauda skrzy się kwiecistą mozaiką kolorów. Obezwładniający zmysły różany aromat zdaje się przekraczać granicę kinowego ekranu.

EKIPA

Zofia Stafiej (Ola)

Urodziła się 21.06.1999 w Warszawie. Studentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Występ w „Jak najdalej stąd” jest jej debiutem w długim metrażu. Filmografia: 2018 – Tory (kr.m.), 2019 – Marcel (kr.m.), Kręgi (etiuda szkolna), Bruno (etiuda szkolna), 2020 – Jak najdalej stąd / I Never Cry

Tomasz Ziętek („Młody”)

Urodził się 28.06.1989 roku w Inowrocławiu. Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Jest związany z Nowym Teatrem w Słupsku, gdzie zadebiutował w 2005 w sztuce „Betlejem polskie” Lucjana Rydla. Wystąpił także m.in. w widowisku telewizyjnym „Krzywy domek” (2016). Członek zespołu muzycznego „The Fruitcakes” (wokalista i gitarzysta rytmiczny) i „The Ape Man Tales” (projekt akustyczny). W 2007 wraz z Fruitcakes zdobył Grand Prix na II Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Talentów Niemen Non Stop w Słupsku. Indywidualnie otrzymał nagrodę publiczności.

Arkadiusz Jakubik (urzędnik)

Urodził się 14.01.1969 roku w Strzelcach Opolskich. Aktor, reżyser i scenarzysta, muzyk. Występował w Operetce Warszawskiej (1993–1994) i Teatrze Rampa w Warszawie (1997–2000). Lider zespołu Dr Misio, z którym nagrał albumy „Młodzi” (2013), „Pogo” (2014) i „Zmartwychwstaniemy” (2017), z tekstami Krzysztofa Vargi i Marcina Świetlickiego. Wyszła także kompilacja „30 lat z wariatami” (2018). Ma na koncie płytę „40 przebojów” (2016), sygnowaną Jakubik & Deriglassoff. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Przełomem w jego karierze stała się brawurowa rola notariusza w „Weselu” Wojciecha Smarzowskiego. Trzykrotnie zdobył nagrodę Orła (2013, 2014, 2017) za rolę drugoplanową oraz wiele innych nagród. Z sukcesem wyreżyserował filmy: „Krótka historia o miłości” (2010) i „Krótka historia o morderstwie” (2016). Twierdzi, że najlepszym recenzentem jego artystycznych poczynań jest żona, Agnieszka Matysiak, aktorka i ceniona reżyserka dubbingu.

Kinga Preis (matka Oli)

Urodziła się 31.08.1971 roku we Wrocławiu. W latach 1995–2012 występowała w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Członek Polskiej Akademii Filmowej. W 1996 ukończyła wrocławską filię PWST w Krakowie. W latach 1995–2012 była aktorką Teatru Polskiego we Wrocławiu. Jest pięciokrotną laureatką nagrody Orła: za pierwszoplanowe role w filmach „Cisza” i „Komornik” oraz za drugoplanowe w filmach „Wtorek”, „W ciemności' i „Pod Mocnym Aniołem”. Zdobyła także dziesięć nominacji, przez co stała się najczęściej nagradzaną i nominowaną aktorką w historii tej nagrody. W 2001 czytelnicy miesięcznika „Film” przyznali jej Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki roku. Za role w „Poniedziałku”, „Ciszy” i „Komorniku” przyznano jej nagrody na festiwalu w Gdyni. W 2006 została laureatką nagrody im. Zbyszka Cybulskiego przeznaczonej dla „młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością”. W 2008 została nagrodzona za rolę Wandy Boniszewskiej w spektaklu „Stygmatyczka” podczas VIII Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Polskiego Radia „Dwa Teatry” w Sopocie. W 2020 odebrała Telekamerę w kategorii „najlepsza aktorka”. W spektaklu „Kombinat” w ramach 23. Przeglądu Piosenki Aktorskiej zaśpiewała utwór „Psy Pawłowa”. Od 2010 jest ambasadorem Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci” we Wrocławiu.

Piotr Domalewski

Reżyser, scenarzysta, aktor. Urodził się 7.04.1983 roku w Łomży. Ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, wydz. zamiejscowy w Białymstoku, gdzie uzyskał dyplom aktora sztuki lalkarskiej (2006), wydział aktorski PWST w Krakowie (2010) oraz Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego na kierunku reżyseria filmowa (2016). Jego film „Obcy” zdobył Grand Prix na międzynarodowym festiwalu CINEMAFORUM. Autor sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. Laureat stypendium scenariuszowego PISF. Od 2010 roku zrealizował kilkanaście etiud szkolnych i filmów krótkometrażowych, z których cztery („Ostatnia akcja”, „Obcy”, „Jedyne wyjście” i „Chwila”) były prezentowane na międzynarodowych festiwalach. Jest autorem kilkunastu scenariuszy, z których jeden („Zbliżenie”) został doceniony przez komisję PISF i objęty programem „Stypendium scenariuszowe” w 2015 roku. Jego scenariusz „60 kilo niczego” otrzymał wsparcie finansowe na realizację w ramach prestiżowego programu „30 Minut” Studia Munka dla młodych obiecujących reżyserów. Został nagrodzony na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” nagrodą dziennikarzy (2017), a także na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodą za zdjęcia (Bartosz Świniarski) w konkursie filmów krótkometrażowych. Ponadto jest autorem pięciu sztuk teatralnych. Sztuka „Pięć metrów kwadratowych” zdobyła Nagrodę Publiczności w finale VII edycji konkursu na polski dramat współczesny „Metafory Rzeczywistości”. Sztuka „Cisza”, wyróżniona przez jury VIII edycji konkursu „Metafory Rzeczywistości”, została zrealizowana w ramach programu TEATROTEKA. W 2014 roku był asystentem reżysera na planie filmu fabularnego „Demon” w reżyserii Marcina Wrony, a także asystentem Szymona Kaczmarka podczas prób do spektaklu „Versus” w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu. Zdobył m.in. nagrodę im. Jana Świderskiego za rolę Syna w przedstawieniu „Pieszo” w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w XVI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a także nagrodę im. Jacka Woszczerowicza za rolę Teda Bundy'ego w przedstawieniu „Versus” według Rodrigo Garcii w reżyserii Szymona Kaczmarka z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. W latach 2008–2013 występował w Teatrze Wybrzeże. Poprzedni film Piotra Domalewskiego „Cicha noc” zdobył Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz 9 Polskich Nagród Filmowych – Orły 2018. „Cicha noc” była również prezentowana na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Tbilisi, Raindance czy Chicago.

METRYKA

DANE FILMU

Tytuł angieslki: I Never Cry
Produkcja: Akson Studio – MK1 Production, Polska, Irlandaia

Premiera światowa: 23.09.2020
Premiera polska: 25.09.2020

Czas: 98 minut
Dozwolony od lat: 15
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

OBSADA

Zofia Stafiej __ Ola
Kinga Preis __ mama Oli
Arkadiusz Jakubik __ urzędnik Marek
Dawid Tulej __ brat Oli
Nigel O'Neill __ kierownik
Shane Casey __ właściciel zakładu pogrzebowego
David Pearse __ szef zakładu fryzjerskiego
Donncha Crowley __ patolog
Zofia Przygońska __ Gośka
Cosmina Stratan __ Sara
Liam Gaffney __ Connor
Tomasz Dedek __ egzaminator
Andrzej Kłak __ „Kurczak”
Tomasz Ziętek __ „Młody”
Zachariasz Muszyński __ portier
Donncha Crowley __ dziad
Hughie Blacker __ syn Marka
Tomasz Schuchardt __ kierowca
Marek Sawicki __ Lolek
Filip Perkowski __ ksiądz
Adam Kuzycz-Berezowski __ Zbyszek
Artem Nauilov __ robotnik budowlany
Michał Staszczak __ ojciec
Izabela Chorąży __ płacząca dziewczyna
Wojciech Ziętek __ Karol
Jacek Król __ kierowca autobusu na lotnisko
Morgan Kiernan __ Polak w dresie

TWÓRCY

Reżyseria: Piotr Domalewski
Scenariusz: Piotr Domalewski
Zdjęcia: Piotr Sobociński jr
Scenografia: Katarzyna Filimoniuk, Edyta Fleszar
Dekoracje: Katarzyna Filimoniuk, Karina Sygowska
Montaż: Agnieszka Glińska
Muzyka: Hania Rani
Scenografia: Jan Roelfs
Dekoracje: Mark Scruton
Dźwięk: Sebastian Kordasz, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński
Kostiumy: Aleksandra Staszko, Sarah Yeoman
Reżyseria obsady: Ewa Brodzka, Mike Foott
Charakteryzacja: Daria Siejak, Linda Mooney
Kierownictwo produkcji: Magdalena Badura, Des Martin
Producenci: Jan Kwieciński, Julia Ryan
Producenci wykonawczy: AMałgorzata Fogel-Gabryś, Cormac Fox
Produkcja: Akson Studio – MK1 Production
Koproducja: Telewizja Polska, Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, Mazowiecki Instytut Kultury,Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy
Współfinansowanie: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, S481, Eurimages, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Screen Ireland

Ta strona wykorzystuje pliki cookie.Zamknij