x

X
X
X

STRESZCZENIE

W małżeństwo księżnej Diany i księcia Karola już dawno wkradł się chłód. Krążą pogłoski o ich romansach i możliwym rozwodzie. Jednak święta Bożego Narodzenia w królewskiej posiadłości Sandringham mają przynieść spokój i rozładowanie napięć. Obfitość jedzenia i picia, strzelanie i polowania – oto wypróbowane sposoby wyciszania sporów. Diana dobrze zna tę grę. W tym roku sprawy przybiorą jednak inny obrót…

Znakomity występ Kristen Stewart w roli księżnej Diany zachwycił krytyków po obu stronach Atlantyku i wyniósł ją na sam szczyt Oscarowego rankingu.

EKIPA

Kristen Stewart (Diana)

Urodziła się 9 kwietnia 1990 roku w Los Angeles. Spędziła część dzieciństwa w Kolorado. Jej ojciec, John Stewart, jest producentem telewizyjnym, który pracował m.in. dla telewizji Fox. Matka, Jules Mann-Stewart, jest scenarzystką. Kristen zagrała swą pierwszą rolę w filmie „Metamorfoza”. Zwróciła na siebie uwagę w niezależnym filmie „Witamy w naszej dzielnicy”, gdzie wystąpiła u boku Patricii Clarkson. Pojawiła się w thrillerze Davida Finchera „Azyl”, u boku Jodie Foster. Wielką popularność przyniosła jej rola Belli Swan w superhicie, młodzieżowej „wampirzej” sadze „Zmierzch”, a uznanie krytyki zdobyła w filmach europejskich „Sils Maria” (Cezar za najlepszą rolę drugoplanową), z Juliette Binoche i „Personal Shopper”. Deklaruje się jako feministka. Gra na gitarze akustycznej, elektrycznej i trąbce oraz śpiewa. Jej ulubiony film to „Lśnienie” (1980) Stanleya Kubricka.

Timothy Spall (major Alistair Gregory)

Wybitny brytyjski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, urodzony 27.02.1957 w Londynie. Jest stałym współpracownikiem Mike'a Leigha. W 1999 odznaczono go Orderem Imperium Brytyjskiego. Jako nastolatek Timothy uczył się w szkole kadetów. Uczęszczał do National Youth Theatre. Ukończył prestiżową Royal Academy of Dramatic Art, gdzie grał role tytułowe w „Makbecie” i „Otellu”. W 1978 wystąpił gościnnie w jednym z odcinków serii BBC 2 „Play of the Week” i w dramacie Edwarda Bennetta „Historia życia Baala” („The Life Story of Baal”), na motywach sztuki Bertolta Brechta „Baal”. W 1979 dołączył do Royal Shakespeare Company i przez dwa lata występował głównie w repertuarze szekspirowskim. Rola Barry’ego Spencera Taylora w serialu „Auf Wiedersehen, Pet” (1983–2004) przyniosła mu rozpoznawalność. Był pięciokrotnie nominowany do nagrody BAFTA. Za rolę słynnego malarza J.M.W. Turnera w dramacie biograficznym Mike’a Leigha „Pan Turner” („Mr. Turner”, 2014) zdobył nagrodę dla najlepszego aktora na 67. MFF w Cannes, a także Europejską Nagrodę Filmową za najlepszą rolę męską. Za kreację Winstona Churchilla, wraz z całą obsadą filmu Toma Hoopera „Jak zostać królem” („The King’s Speech”, 2010), otrzymał Nagrodę Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych w roku 2011. Znany jest też z roli Petera Pettigrew w serii filmów o Harrym Potterze. 1 grudnia 1981 ożenił się z Mary Jane. Mają trójkę dzieci: dwie córki – Pascale (ur. 1976) i Mercedes (ur. 1985) oraz syna Rafe Josepha (ur. 10 marca 1983, także aktora, znanego m.in. z „Życia Pi”, „Rytuału” czy „Big Short”). W 1996 zdiagnozowano u Spalla białaczkę, która obecnie jest w stanie remisji.

Pablo Larraín (reżyseria)

Chilijski reżyser i producent. Urodził się 19.08.1976 w Santiago. Ma w dorobku takie produkcje, jak „Nie” (nominacja do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny), „El Club” (Srebrny Niedźwiedź na MFF w Berlinie 2015) i „Neruda”. Swoje ostatnie dwa filmy poświęcił silnym kobietom. W 2016 roku wyreżyserował biografię Jacqueline Kennedy, z Natalie Portman w roli głównej, w 2019 zaś zaprezentował „Emę”, historię buntowniczej tancerki, z fenomenalną kreacją Mariany Di Girolamo. Często współpracuje z aktorem Gaelem Garcią Bernalem. Reżyser, wraz ze swym bratem, Juanem de Dios, stworzył firmę producencką Fabula, która wyprodukowała ponad 40 filmów (m.in. nagrodzoną w 2017 roku Oscarem dla najlepszego filmu zagranicznego „Fantastyczną kobietę” w reż. Sebastiána Lelio), 15 seriali (m.in. „El Presidente”, „La Jauria”) oraz innych programów telewizyjnych, a także ponad 500 reklam. Larraín jest także reżyserem operowym („Katia Kabanova” Leoša Janáčka) oraz teatralnym („Acceso”). Jego żona to uznana aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna Antonia Zegers („El Club”, „Pamięć wody”, „Fantastyczna kobieta”). Mają dwoje dzieci.

METRYKA

DANE FILMU

Tytuł angieslki: Spencer
Produkcja: Komplizen Film, Shoebox Films,Fabula, Wielka Brytania, Niemcy, Chile, USA, 2021

Premiera światowa: 03.09.2021
Premiera polska: 05.11.2021

Czas: 111 minut
Dozwolony od lat: 15
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

OBSADA

Kristen Stewart ... Diana, księżna Walii, z domu Spencer
Timothy Spall ... major Alistair Gregory
Sean Harris ... Darren
Jack Farthing ... książę Karol
Sally Hawkins ... Maggie
Jack Nielen ... książę William
Freddie Spry ... książę Harry
Stella Gonet ... królowa Elżbieta II
Richard Sammel ... książę Filip
Thomas Douglas ... John Spencer
Mathias Wolkowski ... książę Edward
Amy Manson ... Anne Boleyn
Ryan Wichert ... Wood
Elizabeth Berrington ... księżniczka Anna
James Harkness ... Paul
Laura Benson ... Angela
Wendy Patterson ... Maria
Libby Rodliffe ... Pamela
Marianne Graffam ... Barbara
Emma Darwall-Smith ... Camilla Parker Bowles
John Keogh ... Michael
Niklas Kohrt ... książę Andrzej
Olga Hellsing ... księżna Sarah
Oriana Gordon ... Sarah Chatto

TWÓRCY

Reżyseria: Pablo Larraín
Scenariusz: Steven Knight
Muzyka: Jonny Greenwood
Zdjęcia: Claire Mathon
Scenografia: Guy Hendrix Dyas
Dekoracje: Ralf Schrek, Stefan Speth
Montaż: Sebastián Sepúlveda
Efekty specjalne: Martin Goeres
Efekty wizualne: Sebastian Barker
Kostiumy: Sebastian Kordasz, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński
Kostiumy: Jacqueline Duran
Reżyseria obsady: Ewa Brodzka, Mike Foott
Producenci: Maren Ade, Jonas Dombach, Janine Jackowski, Juan de Dios Larraín,
Producenci wykonawczy: Michael Bloom, Jeff Deutchman, Ryan Heller, Tom Quinn, Christina Zisa, Maria Zuckerman