x

X
X
X

STRESZCZENIE

[przeczytaj więcej]

Natasha i Daniel pochodzą z różnych środowisk. Ona nie wierzy w nic, czego nie da się udowodnić naukowo. On to niepoprawny romantyk. Jedno z nich wkrótce wyjedzie na zawsze. Spotykają się przypadkiem w Nowym Jorku i jest im dany zaledwie jeden wspólny dzień.
Czy można przeżyć wielką miłość, gdy czasu jest tak niewiarygodnie mało?

Film oparty na bestsellerowej i wielokrotnie nagradzanej powieści Nicoli Yoon, utalentowanej pisarki specjalizującej się w literaturze adresowanej do młodych dorosłych („Ponad wszystko”).

GENEZA

[przeczytaj więcej]

Urodzona na Jamajce pisarka Nicola Yoon, zanim przeniosła się do Nowego Jorku, dorastała w rodzinnym kraju. Obecnie mieszka w Los Angeles. Jej debiutancka książka „Ponad wszystko” („Everything, Everything”, 2015, wyd. polskie: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2016) trafiła na szczyt listy bestsellerów „New York Timesa” i została przetłumaczona na ponad 20 języków.

Druga książka Yoon to równie popularna powieść dla dorastającej młodzieży – „Słońce też jest gwiazdą” („The Sun is Also a Star”, 2016, wyd. polskie: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2019), która była numerem 1 na liście „New York Timesa”. Tym razem pisarka poruszyła temat emigracji. Główna bohaterka, Natasha, pochodzi z Jamajki, ale od ósmego roku życia mieszka w Stanach. Jej rodzice przebywają w USA nielegalnie i grozi im deportacja. Natasha jest załamana, jej życie związane jest z Nowym Jorkiem... Yoon nie ucieka więc przed trudnymi tematami; stara się nie przekształcać ich w melodramat, choć z pewnością korzysta pełnymi garściami ze sprawdzonych konwencji literatury popularnej. Pisze przy tym o sprawach, które zna z autopsji.

„Słońce...” zdobyło wiele wyróżnień: 2016 National Book Award Finalist; Amazon’s Best Book of 2016 w kategorii Young adult; Amazon’s Top 20 Children’s Books of 2016 w tej samej kategorii; „New York Times” Notable Children’s Books of 2016 oraz „Entertainment Weekly’s 10 Best Books of 2016.

METRYKA

[przeczytaj więcej]

DANE FILMU

Tytuł oryginalny: The Sun Is Also a Star
Produkcja: Alloy Entertainment, Metro-Goldwyn-Mayer, Warner Bros., USA

Premiera światowa: 16.05.2018
Premiera polska: 31.05.2019

Czas: 100 minut
Dozwolony od lat: 12
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

OBSADA

Yara Shahidi ... Natasha Kingsley
Charles Melton ... Daniel Bae
John Leguizamo ... Jeremy Martinez
Keong Sim ... Dae Hyun Bae
Gbenga Akinnagbe ... Samuel Kingsley
Jake Choi ... Charlie Bae
Jordan Williams ... Peter Kingsley
Camrus Johnson ... Omar
Miriam A. Hyman ... Patricia Kingsley
Cathy Shim ... Min Soo Bae
Anais Lee ... Natasha w młodym wieku

TWÓRCY

Reżyseria:Ry Russo-Young
Scenariusz: Tracy Oliver na podstawie powieści „Słońce jest też gwiazdą” („The Sun is Also a Star”) Nicoli Yoon
Muzyka: Herdís Stefánsdóttir
Zdjęcia: Autumn Durald Arkapaw
Montaż: Joe Landauer
Scenografia: Wynn Thomas
Dekoracje: Christopher Minard
Kostiumy: Deirdra Elizabeth Govan
Efekty wizualne: John Ashby
Producenci: Elysa Koplovitz Dutton, Leslie Morgenstein
Producenci wykonawczy: Pamela Hirsch, Tracy Oliver
Koproducent: Warren Fischer

EKIPA

[przeczytaj więcej]

Yara Shahidi (Natasha Kingsley)

Urodziła się 10.02.2000 w Minneapolis. Aktorka, modelka, aktywistka. Karierę rozpoczęła w wieku 6 lat, grając w licznych telewizyjnych reklamach. Zabłysnęła u boku Eddiego Murphy’ego w „Wyobraź sobie”, potem wielką popularność przyniósł jej sitcom „Black-ish”. Działa na rzecz praw kobiet oraz mniejszości. Bierze udział w licznych akcjach charytatywnych.

Charles Melton (Daniel Bae)

Urodził się 2.01.1991 roku w Juneau, stan Alaska. Studiował na Kansas City University, myślał o karierze sportowej, ostatecznie porzucił studia na rzecz aktorstwa. Popularność przyniósł mu serial „Riverdale”. Obecnie pracuje u boku Willa Smitha i Martina Lawrence'a w trzeciej części komedii sensacyjnej „Bad Boys” – „Bad Boys for Life”.

Ry Russo-Young (reżyseria)

Amerykańska reżyserka, aktorka, scenarzystka i producentka, działająca głównie w kinie niezależnym. Urodziła się 16.11.1981 w Nowym Jorku. Zdobyła nagrodę Silver Hugo na festiwalu w Chicago za krótkometrażówkę eksperymentalną „Marion” (2005). Współpracowała z Leną Dunham przy „Nobody Walks” z Johnem Krasinskim, filmie wyróżnionym Nagrodą Jury w Sundance (2012).