x

O FILMIE

U Addamsów daje o sobie znać konflikt pokoleń. Etap buntu nie omija dorastających Wednesday i Pugsleya. Choć Addamsowie niekoniecznie wpisują się w model tradycyjnej rodziny, nawet Morticię martwi, że potomkowie po raz kolejny nie stawiają się na kolacji. Jak na powrót wzniecić ogień w rodzinnym ognisku i podtrzymać więzy? Gomez wpada na genialny pomysł – wspólne wakacje i podróż nawiedzonym kamperem przez całą Amerykę! Nie będzie to jednak zwykła wycieczka krajoznawcza, gdyż na Addamsów czeka ogrom okropnie obłędnych przygód, które sprawią, że włosy staną dęba na głowie nawet Kuzynowi Coś.

Charles Samuel Addams, znany także jako Chas Addams (ur. 1912 w Westfield – zm. 1988 w Nowym Jorku), był cenionym i wpływowym rysownikiem-satyrykiem, któremu największy rozgłos przyniósł pastiszowy, nasycony czarnym humorem komiks o upiornej rodzinie Addamsów. Publikował głównie na łamach „New Yorkera” w latach 1938–1988. Na podstawie komiksu powstał w latach 60. popularny serial komediowy wyprodukowany przez ABC, po konsultacji z autorem oryginału, który swym bezimiennym do tej pory bohaterom nadał imiona i określił bliżej ich biografie.

Addamsowie to arystokratyczny klan z zamiłowaniem do makabry, będący jednocześnie ironicznym wizerunkiem idealnej amerykańskiej rodziny. Jak wspominał twórca komiksu, inspiracją było dla niego jego rodzime miasteczko Westfield w stanie New Jersey, gdzie można było znaleźć liczne zrujnowane rezydencje w stylu wiktoriańskim, a także malownicze stare cmentarze z okazałymi nagrobkami, zwłaszcza cmentarz prezbiteriański.

Oryginalność konceptu Addamsa polegała na tym, że choć stworzona przez niego rodzinka ma bez wątpienia makabryczne upodobania, to jest niezwykle sympatyczna i raczej pełna dobra, niż zła. Matka rodu, Morticia (Addams wzorował ją po części na swej pierwszej żonie), faktyczna głowa rodziny, bardzo dba o dzieci, a z mężem Gomezem łączy ją czuła i namiętna więź. Addamsowie są ogromnie gościnni i hojni, choć ci, którzy trafiają do ich widmowej rezydencji, mogą przeżyć ciężkie chwile, przekonani, że to siedziba krwiożerczych potworów. Zaniedbane domostwo-labirynt położone jest w pobliżu cmentarza i pełne pomysłowych pułapek. Znawcy twórczości Addamsa podkreślali ukrytą erudycję jego utworów, nawiązanie do klasyki horroru, ale również kpinę z freudyzmu w wersji amerykańskiej. Zwracali także uwagę na ironiczne podejście do wizji rodzinnej sielanki, dominującej w kulturze masowej zwłaszcza w latach 50., ale i później.

METRYKA

DANE FILMU

Tytuł oryginalny: The Addams Family 2
Produkcja: Bron Studios, Metro-Goldwyn-Mayer, Kanada, USA, Wielka Brytania

Premiera światowa: 01.10.2021
Premiera polska: 22.10.2021

Czas: 93 minuty
Dozwolony od lat: 6
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

GŁOSÓW UŻYCZYLI

Morticia Addams ... Agnieszka Grochowska
Gomez Addams ... Jarosław Boberek
Wednesday Addams ... Aleksandra Kowalicka
Pugsley Addams ... Jan Cięciara
wujek Fester ... Cezary Kwieciński
Cyrus ... Krzysztof Dracz
Pan Mustela ... Jerzy Kryszak
Lurch ... Adam Bauman
babcia Addams ... Miriam Aleksandrowicz
Ofelia ... Agnieszka Mrozińska

TWÓRCY

Reżyseria:Conrad Vernon, Greg Tiernan
Scenariusz: Dan Hernandez, Benji Samit, w oparciu o postaci stworzone przez Charlesa Addamsa
Muzyka: Jeff Danna, Mychael Danna
Montaż: Ryan Folsey
Scenografia: Patricia Atchinson

Polska wersja językowa: Studio Sonica
Reżyseria: Artur Kaczmarski
Dialogi: Bartek Fukiet
Dźwięk i montaż: Agnieszka Stankowskas
Kierownik produkcji: Agnieszka Kudelska

Producenci: Gail Berman, Conrad Vernon, Danielle Sterling, Alison O’Brien
Producenci wykonawczy: Kevin Miserocchi, Jonathan Glickman, Cassidy Lange, Andrew Mittman, Aaron L. Gilbert, Jason Cloth

KTO JEST KIM

Gomez Addams

nominalnie głowa rodu Addamsów. Stereotypowy Latynos. Niskawy, z zawadiackim wąsikiem, wbrew wszelkim okolicznościom zawsze optymistycznie nastawiony do życia. Pali cygara, z wielką pasją uprawia szermierkę i ma lekką obsesję na punkcie języka francuskiego jako języka miłości. Kocha szaleńczo swą żonę Morticię i jest troskliwym ojcem dla swych dzieci – Wednesday i Pugsleya. Dysponuje niespożytymi pokładami energii, imponuje też wręcz nadnaturalną zwinnością. Ma w sobie rys masochisty – niemal z rozkoszą ryzykuje utratę życia, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja. Panicznie lęka się za to bamboszy.

Morticia Addams

żona Gomeza. Wysoka i smukła, ubrana zawsze w efektowną, czarną suknię. Jej maniery sugerują, że jest wampirzycą, a w najlepszym razie demoniczną femme fatale. Ale to w wielkiej mierze pozory. Mimo że nie jest w pełni człowiekiem, to chyba „najnormalniejsza” osoba w całej rodzinie Addamsów. Mocno stąpa po ziemi. Najbardziej lubi uprawiać pełen mięsożernych roślin ogród i malować. Jest oddaną żoną, wzorową matką i dobrą gospodynią. Jej głos jest decydujący w najważniejszych dla rodziny sprawach.

Wednesday Addams

córka Gomeza i Morticii. Szczupła, wysoka nastolatka. Uwielbia dręczyć swego brata Pugsleya, którego jednak kocha. Nad wiek bystra, zrobi wszystko, by chronić swą rodzinę – nawet Pugsleya. Niemal nie rozstaje się ze swoją bezgłową lalką imieniem Marrie. Ma także własną ośmiornicę.

Pugsley Addams

syn Gomeza i Morticii. Postać ta przeszła znaczącą przemianę. W komiksie i starszych filmach Pugsley był właściwie radosnym masochistą, uwielbiającym zabawy ze swoją siostrą. Z czasem stał się prawie normalnym chłopcem, męczonym ciągle przez Wednesday, ale mimo wszystko szczęśliwym w swojej rodzinie. O ile w pierwszym serialu to Pugsley był starszym z rodzeństwa, to w późniejszych odsłonach zwykle jest albo młodszy albo w tym samym wieku co Wednesday. Teraz jego ambicją jest stać się równie okrutnym jak jego siostra. Ma też zamiłowanie do czyniących destrukcję gadżetów.

Fester Addams

gruby i łysy brat Gomeza. To najbardziej groteskowa i na swój sposób najsympatyczniejsza postać w rodzinie. Zdeklarowany piroman i spec od wybuchów. Jest też „złotą rączką” i wytrwałym towarzyszem makabrycznych zabaw Wednesday i Pugsleya. Często sprzecza się z babcią. W początkowej intencji autora miał być wujem Morticii.

Babcia Addams

matka Gomeza (w filmie z 1991 Morticia, oprowadzając Festera po cmentarzu, pokazuje mu grób swoich rodziców, babcia jest zatem matką Gomeza), czarownica i alchemiczka. Przeważnie przebywa w kuchni, przyrządzając na zmianę posiłki dla rodziny i magiczne eliksiry. Poza tym jest czułą babcią, zawsze gotową do wysłuchania zwierzeń i do pomocy swym wnuczętom. Ma jednak potężną słabość do młodych, przystojnych mężczyzn. A jej nieprzemyślane działania nieraz wpędzają Addamsów w kłopoty.

Lurch

lokaj i kamerdyner rodziny, o niezwykle wysokim wzroście i posępnym obliczu. Przypomina monstrum stworzone przez doktora Frankensteina. Skrajnie małomówny, w typowo angielskim stylu. Idealny służący, zawsze gotowy do pracy, zna na wylot zwyczaje i słabostki swych pracodawców. Jest w gruncie rzeczy częścią rodziny, otacza opieką zwłaszcza młode pokolenie Addamsów.

Rączka

ożywiona dłoń poruszająca się na palcach. Jest pomocnikiem Lurcha, a Addamsowie traktują ją wręcz czule.

Kuzyn Coś

niezidentyfikowane stworzenie składające się wyłącznie (lub prawie wyłącznie) z długich, gęstych, intensywnych, brązowych włosów. Przeważnie nosi melonik i okulary. Ma ponoć rewelacyjne powodzenie u kobiet. Często przyprowadza swoje nowe znajome, aby zapoznać je z Addamsami. Mówi swoim własnym, charakterystycznym językiem, zrozumiałym jednak dla Addamsów.