x

FILM W POLSKIEJ WERSJI JĘZYKOWEJ

X
X
X

Rodzina Addamsów, po przeprowadzce do New Jersey, musi stawić czoło wyzwaniom XXI wieku. A także wścibskiej, sprytnej i chciwej prezenterce telewizyjnej Margaux Needler. W dodatku Addamsowie szykują się do wielkiej rodzinnej uroczystości…

PRZECZYTAJ WIĘCEJ

Charles Samuel Addams, znany także jako Chas Addams (ur. 1912 w Westfield – zm. 1988 w Nowym Jorku), był cenionym i wpływowym rysownikiem-satyrykiem, któremu największy rozgłos przyniósł pastiszowy, nasycony czarnym humorem komiks o upiornej rodzinie Addamsów. Publikował głównie na łamach „New Yorkera” w latach 1938–1988. Na podstawie komiksu powstał w latach 60. wielce popularny serial komediowy wyprodukowany przez ABC, po konsultacji z autorem oryginału, który swym bezimiennym do tej pory bohaterom nadał imiona i określił bliżej ich biografie.

Addamsowie to arystokratyczny klan z zamiłowaniem do makabry, będący jednocześnie ironicznym wizerunkiem idealnej amerykańskiej rodziny. Okazuje się, że wiele innych rodzin Addamsów mieszka na całym świecie. Jak wspominał twórca komiksu, inspiracją było dla niego jego rodzime miasteczko w Westfield w stanie New Jersey, gdzie można było znaleźć liczne zrujnowane rezydencje w stylu wiktoriańskim, a także malownicze stare cmentarze z okazałymi nagrobkami, zwłaszcza cmentarz prezbiteriański.

Oryginalność konceptu Addamsa polegała na tym, że choć stworzona przez niego rodzinka ma bez wątpienia makabryczne upodobania, to jest niezwykle sympatyczna i raczej pełna dobra, niż zła. Matka rodu, Morticia (Addams wzorował ją po części na swej pierwszej żonie), faktyczna głowa rodziny, bardzo dba o dzieci, a z mężem Gomezem łączy ją czuła i namiętna więź. Addamsowie są ogromnie gościnni i hojni, choć ci, którzy trafiają do ich widmowej rezydencji, mogą przeżyć ciężkie chwile, przekonani, że to siedziba krwiożerczych potworów. Zaniedbane domostwo-labirynt położone jest w pobliżu cmentarza i pełne pomysłowych pułapek. Znawcy twórczości Addamsa podkreślali ukrytą erudycję jego utworów, nawiązanie do klasyki horroru, ale również kpinę z freudyzmu w wersji amerykańskiej. Zwracali także uwagę na ironiczne podejście do wizji rodzinnej sielanki, dominującej w kulturze masowej zwłaszcza w latach 50., ale i później.

Wszystkie filmy o Addamsach

- The Addams Family – serial USA, 64 odc., w latach 1964–1966

- The Addams Family Fun-House (1973)

- The New Scooby-Doo Movies (Scooby-Doo Meets the Addams Family, 1972, odcinek serialu animowanego)

- The Addams Family (1973, serial animowany, 16 odc.)

- Halloween with the New Addams Family (TV, 1977, reż. Dennis Steinmetz)

- Rodzina Addamsów (The Addams Family, 1991, reż. Barry Sonnenfeld)

- The Addams Family (serial animowany 1992, 21 odc.)
Rodzina Addamsów 2 (Addams Family Values, 1994, reż. Barry Sonnenfeld)

- Nowe przygody rodziny Addamsów (The New Addams Family, 65 odc. 1998–1999)

- Addams Family Reunion (TV, DVD: Rodzina Addamsów: Zjazd rodzinny lub Rodzina Addamsów: Wielki zjazd lub Rodzina Addamsów: Spotkanie po latach, 1998, reż. Dave Payne)

- Rodzina Addamsów (The Addams Family, film animowany, 2019, reż. Greg Tiernan, Conrad Vernon)

X

DANE FILMU

Tytuł oryginalny: The Addams Family
Produkcja: AbermanBraun, Metro-Goldwyn-Mayer, Nitrogen Studios Canada, Kanada, USA, Wielka Brytania

Premiera światowa: 9.10.2019
Premiera polska: 25.03.2019

Czas: 87 minut
Dozwolony od lat: 5
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

ORYGINALNA OBSADA

Charlize Theron __ Morticia Addams
Oscar Isaac __ Gomez Addams
Chloe Grace Moretz __ Wednesday Addams
Finn Wolfhard __ Pugsley Addams
Nick Kroll __ wujek Fester
Bette Midler __ babcia Addams
Allison Janney __ Margaux Needler
Elsie Fisher __ Parker Needler
Jenifer Lewis __ cioteczka Sloom
Martin Short __ dziadzio Frump
Catherine O'Hara __ babcia Frump
Conrad Vernon __ Lurch
Tituss Burgess __ Glenn
Conrad Vernon __ kapłan

TWÓRCY

Reżyseria:Greg Tiernan, Conrad Vernon
Scenariusz: Matt Lieberman, Pamela Pettler, w oparciu o postaci stworzone przez Charlesa Addamsa
Muzyka: Jeff Danna, Mychael Danna
Montaż: Kevin Pavlovic, David Ian Salter
Scenografia: Patricia Atchinson
Dekoracje: Kyle McQueen
Producenci: Gaile Berman, Tim Burton, Christopher Meledandri, Alison O'Brien, Alex Schwartz, Conrad Vernon
Producenci wykonawczy: Andrew Mittman, Kevin Miserocchi, Pilar Flynn, Charlize Theron, Greg Tiernan

Polska wersja językowa: Studio Sonica
Reżyseria: Leszek Zduń
Dialogi: Bartłomiej Fukiet
Dźwięk i montaż: Agnieszka Stankowska
Kierownik produkcji: Helena Siemińska

POLSKA OBSADA

Agnieszka Grochowska __ Morticia Addams
Jarosław Boberek __ Gomez Addams
Aleksandra Kowalicka __ Wednesday Addams
Jan Cięciara __ Pugsley Addams
Cezary Kwieciński __ wujek Fester
Miriam Aleksandrowicz __ babcia Addams
Małgorzata Kożuchowska __ Margaux Needler
Marta Dylewska __ Parker Needler
Danuta Stenka __ cioteczka Sloom
Waldemar Obłoza __ dziadzio Frump
Jolanta Wołłejko __ babcia Frump
Adam Bauman __ Lurch
Kamil Pruban __ Glenn
Mirosław Wieprzewski __ kapłan

X
gomez

Gomez Addams

nominalnie głowa rodu Addamsów. Stereotypowy Latynos. Niskawy, z zawadiackim wąsikiem, wbrew wszelkim okolicznościom optymista i namiętny kochanek. Pali cygara, z wielką pasją uprawia szermierkę i ma lekką obsesję na punkcie języka francuskiego, jako języka miłości. Kocha szaleńczo swą żonę Morticię i jest troskliwym ojcem dla swych dzieci – Wednesday i Pugsleya. Dysponuje niespożytymi pokładami energii, imponuje też wręcz nadnaturalną zwinnością. Ma w sobie rys masochisty – niemal z rozkoszą ryzykuje utratę życia, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja. Panicznie lęka się za to bamboszy.

mortica

Morticia Addams

żona Gomeza. Wysoka i smukła, ubrana zawsze w efektowną, czarną suknię. Jej maniery sugerują, że jest wampirzycą, a w najlepszym razie demoniczną femme fatale. Ale to w wielkiej mierze pozory. Mimo że nie jest w pełni człowiekiem, to chyba „najnormalniejsza” osoba w całej rodzinie Addamsów. Mocno stąpa po ziemi. Najbardziej lubi uprawiać pełen mięsożernych roślin ogród i malować. Jest oddaną żoną, wzorową matką i dobrą gospodynią. Ma decydujący głos w najważniejszych dla rodziny sprawach.

wednesday

Wednesday Addams

córka Gomeza i Morticii. Szczupła, wysoka nastolatka. Uwielbia dręczyć swego brata Pugsleya, którego jednak kocha. Niemal nie rozstaje się ze swoją bezgłową lalką imieniem Marrie. Ciągle męczy swojego brata, Pugsley'a.

pugsley

Pugsley Addams

syn Gomeza i Morticii. Postać ta przeszła znaczącą przemianę. W komiksie i starszych filmach Pugsley był właściwie radosnym masochistą, uwielbiającym zabawy ze swoją siostrą. Z czasem stał się prawie normalnym chłopakiem, męczonym ciągle przez Wednesday, ale mimo wszystko szczęśliwym w swojej rodzinie. O ile w pierwszym serialu to Pugsley był starszym z rodzeństwa, tak w późniejszych odsłonach zwykle jest albo młodszy albo w tym samym wieku co Wednesday.

fester

Fester Addams

gruby i łysy brat Gomeza. To najbardziej groteskowa i na swój sposób najsympatyczniejsza postać w rodzinie. Zdeklarowany piroman i spec od wybuchów. Jest też „złotą rączką” i wytrwałym towarzyszem makabrycznych zabaw Wednesday i Pugsleya. Często sprzecza się z babcią. W początkowej intencji autora miał być wujem Morticii.

babcia

Babcia Addams

matka Gomeza (w filmie z 1991 Morticia, oprowadzając Festera po cmentarzu, pokazuje mu grób swoich rodziców, babcia jest zatem matką Gomeza), czarownica i alchemiczka. Przeważnie przebywa w kuchni, przyrządzając na zmianę posiłki dla rodziny i magiczne eliksiry. Poza tym jest czułą babcią, zawsze gotową do wysłuchania zwierzeń i do pomocy swym wnuczętom. Ma jednak potężną słabość do młodych, przystojnych mężczyzn. A jej nieprzemyślane działania nieraz wpędzają Addamsów w kłopoty.

lurch

Lurch

lokaj i kamerdyner rodziny, o niezwykle wysokim wzroście i posępnym obliczu. Przypomina monstrum stworzone przez doktora Frankensteina. Skrajnie małomówny, w typowo angielskim stylu. Idealny służący, zawsze gotowy do pracy, zna na wylot zwyczaje i słabostki swych pracodawców. Jest w gruncie rzeczy częścią rodziny. Lurch nie jest pełnej krwi Addamsem, jego organy wewnętrzne są różnego pochodzenia.

cos

Kuzyn Coś

niezidentyfikowane stworzenie składające się wyłącznie (lub prawie wyłącznie) z długich, gęstych, intensywnych, brązowych włosów. Przeważnie nosi melonik i okulary. Ma ponoć rewelacyjne powodzenie u kobiet. Często przyprowadza swoje nowe znajome, aby zapoznać je z Addamsami. Mówi swoim własnym, charakterystycznym językiem, zrozumiałym jednak dla Addamsów.

raczka

Rączka

ożywiona dłoń poruszająca się na palcach. Jest pomocnikiem Lurcha, a Addamsowie traktują ją wręcz czule.