podtytuł Nienawista_osemka

ZWIASTUN

STRESZCZENIE

Kilka lat po wojnie secesyjnej przez wietrzne pustkowia Wyoming podróżują łowca nagród John Ruth (Kurt Russell), znany jako „Szubienica”, oraz zbiegła przestępczyni Daisy Domergue (Jennifer Jason Leigh). Podczas zamieci śnieżnej trafiają do zajazdu, w którym spotykają tajemniczych nieznajomych. Gdy gwałtowna nawałnica uderza w górski przyczółek, podróżnicy zaczynają rozumieć, że szanse na dotarcie do miasta są niewielkie, a ich największym zmartwieniem nie jest bezwzględna pogoda, a towarzysze o nieczystych intencjach.

Ósmy film w karierze Quentina Tarantino - jednego z najbardziej uznanych i oryginalnych reżyserów na świecie. W zjawiskowej obsadzie znaleźli się m.in. Kurt Russell („Death Proof”), Samuel L. Jackson („Django”), Channing Tatum („22 Jump Street”) oraz Jennifer Jason Leigh („Droga do zatracenia”).

FOTOSY

METRYKA

Dane filmu

Tytuł oryginalny: The Hateful Eight
Produkcja: The Weinstein Company, USA, 2015

Premiera światowa: 25.12.2015
Premiera polska: 15.01.2016

Czas: 167 minut
Dozwolony od lat: 15
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

Twórcy

Reżyseria: Quentin Tarantino
Scenariusz: Quentin Tarantino
Muzyka: Ennio Morricone
Zdjęcia: Robert Richardson
Montaż: Fred Raskin
Scenografia: Yohei Taneda
Dekoracje: Richard L. Johnson
Kostiumy: Courtney Hoffman
Efekty wizualne: John Dykstra
Producenci: Richard N. Gladstein, Stacey Sher, Shannon McIntosh
Koproducenci: William Paul Clark, Coco Francini
Producenci wykonawczy: Bob Weinstein, Harvey Weinstein, Georgia Kacandes

Aktorzy

Samuel L. Jackson _ major Marquis Warren
Kurt Russell _ John Ruth “Szubienica”
Jennifer Jason Leigh _ Daisy Domergue
Walton Goggins _ Chris Mannix
Michael Madsen _ Joe Gage
Demian Bichir _ Bob „Meksykanin”
Bruce Dern _ generał Sanford „Sandy“ Smithers
Tim Roth _ Oswaldo Mobray
James Parks _ O.B. Jackson
Dana Gourrier _ Minnie
Zoe Bell _ Six Horse Judy
Lee Horsley _ Ed
Gene Jones _ Sweet Dave
Keith Jefferson _ Charly
Craig Stark _ Chester Charles Smithers
Belinda Owino _ Gemma
Bruce del Castillo _ Homer Van Hootin
oraz
Channing Tatum

EKIPA

samuel
kurt
jennifer
walton

Samuel L. Jackson (major Marquis Warren)

Urodził się 21.12.1948 w Waszyngtonie, dystrykt Columbia. Jeden z najbardziej wszechstronnych czarnoskórych aktorów, słynny zwłaszcza ze współpracy z Quentinem Tarantino („Pulp Fiction”, „Jackie Brown”, ostatnio wybitna rola w „Django”) i ze Spike'm Lee. Zagrał z sukcesem w wielu filmach akcji i thrillerach. Zdobył nagrodę BAFTA za „Pulp Fiction” i Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie za „Jackie Brown”.

Kurt Russell (John Ruth)

Urodził się 17.03.1951 w Springfield, stan Massachusetts. Jego ojcem był popularny aktor Bing Russell (1926–2003). Karierę aktorską Kurt rozpoczął bardzo wcześnie. Zadebiutował przed kamerami, zanim skończył 10 lat, a kiedy miał lat 12, był już zatrudniony w telewizji jako odtwórca jednej z ról w serialu „The Travels of Jaimie McPheeters” (TVP: Podróże Jaimiego McPheetersa”). W 1979 roku wystąpił w biograficznym filmie o Elvisie Presleyu, zdobywając nominację do nagrody Emmy. Prawdziwym przełomem w jego karierze okazała się „Ucieczka z Nowego Jorku” (1981, reż. John Carpenter). Był to wielki kasowy przebój, który sprawił, że nazwisko Russella stało się powszechnie znane. Pod koniec lat 80. gwiazda aktora zaczęła nieco przygasać, ale na początku kolejnej dekady znowu odnotował sukcesy. Dobrą passę rozpoczął w 1991 dzięki roli w filmie „Ognisty podmuch” („Backdraft”, reż. Ron Howard), a western „Tombstone” („Tombstone”, reż. George Pan Cosmatos) i widowisko sf „Gwiezdne wrota” (1994, reż. Roland Emmerich) uczyniły z niego jednego z najbardziej kasowych aktorów dekady. Nowy impuls jego karierze nadał udział w filmie Quentina Tarantino „Death Proof” (2008). Ostatnio wystąpił w „Szybkich i wściekłych 7” („Furious 7”, 2015, reż. James Wan) i westernie „Bone Tomahawk” (2015, reż. S. Craig Zahler).

Jennifer Jason Leigh (Daisy Domergue)

Urodziła się 5.03.1962 w Hollywood. Jest córką aktorki i scenarzystki Barbary Turner i aktora Vica Morrowa. Przydomek Jason przyjęła po przyjacielu rodziny, wybitnym aktorze Jasonie Robardsie. Już w 1981 roku wystąpiła w „Najlepszej dziewczynce na świecie”, wcielając się w anorektyczną nastolatkę. Jej pierwszym filmem kinowym była komedia Amy Heckerling „Beztroskie lata w Ridgemont High” (1982). Ma zdolność wcielania się w skomplikowane osobowości, często neurotyczne postaci, jak w „Sublokatorce” (1992). W „Na skróty” (1993) Roberta Altmana była pracującą w domu dziewczyną z seks-telefonu. Natomiast w „Hudsucker Proxy” (1994) braci Coen zagrała celnie pastiszową rolę dziennikarki, która zatrudnia się w firmie przemysłowej pod fałszywym nazwiskiem i romansuje z prezesem. Mistrzowskim osiągnięciem była rola Dorothy Parker w filmie Alana Rudolpha „Pani Parker i krąg jej przyjaciół” (1994). W 1995 roku zagrała w „Dolores” córkę tytułowej bohaterki, usiłującej uporać się z upiorami z przeszłości, a także w „Georgii”, poruszającej opowieści o uzależnionej dziewczynie, która chce zostać piosenkarką. Stworzyła wiele wybitnych kreacji w kinie niezależnym („Mechanik”, „Palindromy”, „Greenberg”).

Walton Goggins (Chris Mannix)

Urodził się 10 listopada 1971 roku w Birmingham, stan Alabama. Aktor i producent filmowy. Zdobył wielką popularność w serialach „The Shield” (2002–2008) oraz „Justified”. W kinie wystąpił miedzy innymi w filmach „Kowboje i kosmici” („Cowboys & Aliens”) oraz jako sadystyczny Billy Crash w „Django” („Django Unchained”).

demian
tim
michael
bruce

Demian Bichir (Bob „Meksykanin”)

Ceniony aktor meksykański (ur. 1.08.1961 w Mexico City), jest synem aktorki Maricruz Nájera oraz reżysera teatralnego Alejandro Bichira. Na scenie od trzeciego roku życia, w wieku 13 lat został członkiem Meksykańskiego Teatru Narodowego, gdzie zagrał w wielu znaczących inscenizacjach. W wieku 22 lat przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie imał się różnych zajęć i starał się przede wszystkim opanować język. Próbował kariery aktorskiej w Los Angeles, ale bez większego powodzenia. Po powrocie do Meksyku odniósł wielkie sukcesy: za występ w filmie „Hasta morir” (1994) zdobył prestiżową nagrodę Ariel (zwaną meksykańskim Oscarem). Inny film z jego udziałem, komedia „Sexo, pudor y lágrimas” (1999), stał się kasowym przebojem numer jeden w historii meksykańskiego kina. Potem aktor kontynuował karierę w USA (m.in. zagrał Fidela Castro w „Che”, 2008). Zdobył nominację do Oscara za występ w filmie „A Better Life” (DVD: „Lepsze życie”, 2011).

Tim Roth (Oswaldo Mobray)

Właśc. Timothy Simon Smith. Urodził się 14.05.1961 w Londynie. Początkowo studiował rzeźbę w Camberwell Art College, ale porzucił studia i poświęcił się aktorstwu. Nie odebrał w tej dziedzinie żadnego formalnego wykształcenia, mimo to zabłysnął już w swym ekranowym debiucie – telefilmie „Made in Britain” Alana Clarke'a. W latach 90. odnosił kolejne sukcesy; była to m.in. rola Vincenta van Gogha w filmie Roberta Altmana „Vincent i Theo” oraz kreacja w „Rosencrantz i Guildenstern nie żyją”, u boku zaprzyjaźnionego z nim Gary’ego Oldmana. W tych właśnie filmach zobaczył aktora Quentin Tarantino, po czym obsadził go w swych „Wściekłych psach”, a następnie w „Pulp Fiction”. Jako reżyser Roth nakręcił drastyczny dramat obyczajowy o przemocy domowej, „Strefę wojny” („The War Zone”, 1999). Jako aktor zdobył wiele nagród – m.in. nominację do Oscara za drugoplanową rolę męską w „Rob Royu” oraz nagrodę BAFTA za ten sam występ. W latach 80. i 90. niejednokrotnie pojawiał się na scenie; jego największy sukces to „Metamorfoza” według Franza Kafki. Grywa postaci charyzmatyczne, wielokrotnie „czarne charaktery”. Często brany jest za rodowitego Amerykanina, ponieważ mistrzowsko potrafi imitować różne akcenty.

Michael Madsen (Joe Gage)

Urodził się 25.09.1957 w Chicago, stan Północna Karolina. Studiował w słynnym Steppenwolf Theatre (ukończył dwie klasy). Karierę aktorską rozpoczął od ról w „Grach wojennych” (1983), „Wyścigu z księżycem” (1984) i „Urodzonym sportowcu” (1984). Przełomem w jego karierze stał się występ w „The Doors” Olivera Stone’a i popularnym obrazie Ridleya Scotta „Thelma i Louise” z 1991 roku. Do jego najbardziej pamiętnych ról zalicza się postać Budda w filmie „Kill Bill” (2003), Pana Blond we „Wściekłych psach” (1992) i Vladimira w „BloodRayne” (2005). Został specjalistą od tanich thrillerów i filmów akcji, gdzie często grał wyraziste role gangsterów i zbirów. Do dziś wystąpił w ponad 220 filmach i serialach.

Bruce Dern (generał Sanford „Sandy” Smithers)

Wybitny aktor, pamiętny zwłaszcza z drugoplanowych ról charakterystycznych. Urodził się w Chicago 4.06.1936 roku. Debiutował u Elii Kazana w „Dzikiej rzece” („Wild River”, 1960). W 1966 roku zdobył popularność udziałem w klasycznym filmie o gangach motocyklowych „Wild Angels”. W latach 60. występował w wielu serialach telewizyjnych. Grywał zwykle postaci z wielkimi problemami wewnętrznymi – neurotyków, socjopatów, psychopatów i czarne charaktery. Z powodzeniem występował w westernach. To grana przez niego postać zabiła strzałem w plecy bohatera Johna Wayne'a w „Kowbojach” („The Cowboys”, 1972, reż. Mark Rydell), to właśnie jemu udało się przyćmić gwiazdę Kirka Douglasa w „Oddziale” („Posse”, 1975). Dwukrotnie zdobył nominację do Oscara za główną rolę męską: w filmach „Powrót do domu” (reż. Hal Ashby, 1979) i „Nebraska” (DVD: „Nebraska”, reż. Alexander Payne, 2014), a także trzy nominacje do Złotego Globu (1975, 1979, 2014), nagrodę dla najlepszego aktora na MFF w Cannes w 2013 roku („Nebraska”) oraz Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie (1983, za „Sezon mistrzów” – „That Championship Season”).

TARANTINO

Quentin Tarantino (reżyser i scenarzysta)
Scenarzysta, reżyser i aktor. Jeden z najbardziej oryginalnych i konsekwentnych współczesnych twórców kina amerykańskiego. Urodził się 27.03.1962 w Knoxville, stan Tennessee. W 1992 roku na ekrany wszedł jego pełnometrażowy debiut – niskobudżetowe „Wściekłe psy”, z entuzjazmem przyjęte przez krytykę. Dwa lata później „Pulp Fiction” zdobył Złotą Palmę na MFF w Cannes oraz Oscara za scenariusz. Tarantino pięć lat przepracował w wypożyczalni kaset, gdzie miał łatwy dostęp do filmów i mógł je oglądać do woli w godzinach pracy. A więc dzień w dzień oglądał po kilka. Inspirację czerpał z klasycznych produkcji amerykańskich, niskobudżetowych produkcji rodem z Hongkongu i z francuskiej „nowej fali”. Postmodernistyczna z ducha żonglerka cytatami i odniesieniami do popkultury znajdowała oparcie w precyzyjnych scenariuszach, z oryginalnymi, ironicznymi dialogami, pełnymi błyskotliwych skojarzeń oraz w oszałamiającej technice realizacyjnej. Budowanie suspensu, długie sceny dialogowe podczas których rośnie napięcie oraz wybuchy gwałtownej, z reguły mocno stylizowanej przemocy, to jego znaki firmowe. Gwałtowny temperament i ostre wypowiedzi twórcy przysparzają mu przeciwników, ale i czynią z niego postać natychmiast rozpoznawalną. „W moim życiu najważniejsza jest moja filmografia i postaci, które stworzyłem” – mówił. Zdobył dwa Oscary za scenariusz („Pulp Fiction”, 1994 i „Django”, 2012) oraz wiele innych nagród.

Filmografia (jako reżyser):
1987 – My Best Friend's Wedding (ocalały jedynie fragmenty filmu),
1992 – Wściekłe psy (Reservoir Dogs),
1994 – Pulp Fiction (Pulp Fiction),
1995 – ER (serial TV, Polsat, TVP: Ostry dyżur, odc. Motherhood, prem. TV 11.05.1995), Cztery pokoje (Four Rooms, nowela: The Man from Hollywood),
1997 – Jackie Brown (Jackie Brown),
2003 – Kill Bill (Kill Bill),
2004 – Kill Bill 2 (Kill Bill 2),
2005 – Sin City: Miasto grzechu (Sin City, współreżyseria z Frankiem Millerem i Robertem Rodriguezem), CSI: Crime Scene Investigation, Polsat: CSI: Kryminalane zagadki Miami, odc. Grave Danger: Part 1, prem. TV 19.05.2005, odc. Grave Danger: Part 2, prem. TV 19.05. 2005),
2007 – Grindhouse (nowela: Death Proof), Grindhouse: Death Proof,
2009 – Bękarty wojny (Inglorious Basterds),
2012 – Django (Django Unchained),
2015 – Nienawistna ósemka (The Hateful Eight)