x

X
X
X
X

STRESZCZENIE

Przygoda, że ko ko!

Młodego orła, Dzióbka, wychowały kury w słynnej wiosce Kurnikowo. Od pisklaka marzył jednak o tym, by wznieść się ku chmurom niczym prawdziwy as przestworzy. Gdy dzięki pewnemu wynalazkowi wzbija się wreszcie w powietrze, przypadkowo obraca wioskę w pierze. Zawstydzony, ucieka do Skrzydłowic – ptasiej stolicy, aby tam nauczyć się latać i dołączyć do elitarnego Orlego Patrolu. Teraz będzie musiał obudzić w sobie orła, aby zostać bohaterem wszystkich ptaków, zanim będą mieć przegdakane.

Rodzina – fru do kina!

X

METRYKA

DANE FILMU

Tytuł oryginalny: Goldbeak
Produkcja: Liangzi Film, Tierney Corp Productions, USA, Chiny, 2023

Premiera światowa: 13.03.2023
Premiera polska: 21.06.2024

Czas: 94 minuty
Dozwolony od lat: bez ograniczeń
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

EKIPA

Reżyseria: Nigel W. Tierney, Dong Long
Scenariusz: Robert N. Skir, Jeff Sloniker, Vivian Yoon
Montaż: Yiding Ma
Efekty wizualne: Xiaofei Han
Producent: Nigel W. Tierney
Producenci wykonawczy: Nigel W. Tierney, Catherine Learn

UDŹWIĘKOWIENIE

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej na zlecenie Forum Film Poland: FDR Studio
Reżyseria: Elżbieta Mikuś
Dialogi i tekst piosenki: Bartek Fukiet
Nagranie i montaż: Wojciech Rypina, Kajetan Zakrzewski
Zgranie dźwięku: Stefan Krzyżanowski, Wojciech Rypina, Kajetan Zakrzewski
Kierownictwo produkcji: Agnieszka Kołodziejczyk

Stefan Pawłowski ... Dzióbek
Szymon Kuśmider ... Pierzasia
Dominika Kluźniak ... Pierzasia
Wojciech Mecwaldowski ... wujek Lotek
Ewa Bułhak ... mama Gdak
Jędrzej Hycnar ... Szpon
Norbert Kaczorowski ... Norbert Kaczorowski burmistrz
Klaudiusz Kaufmann ... Pleciuch
Julia Kołakowska-Bytner ... mama Ptysia
Magdalena Herman-Urbańska ... Grzędula
Michał Konarski ... Guru
Mateusz Kwiecień ... Wicher
Tomasz Olejnik ... Zefir
Piotr Bąk ... Srebrzysty
Alicja Żelazo ... mały Dzióbek
Julia Łechtańska ... mała Pierzasia
Borys Chomicz ... Ptyś
Gustaw Dziuba ... Kulek
oraz
Bożena Furczyk, Joanna Sokołowska, Patrycja Grzywińska, Marta Markowicz, Juliusz Godzina, Maciej Karbowski, Robert Czerwiński, Hubert Paszkiewicz, Bartek Fukiet i inni

X

EKIPA

Mia Wasikowska (Abby Jackson)

Urodziła się 14.10.1983 roku w Canberze, w Australii. Zaczęła występować w wieku dziewięciu lat. Początkowo myślała o karierze baletowej. Po sukcesach w Australii, zwróciła na siebie uwagę rolą nastolatki z kłopotami w serialu HBO „In Treatment” (HBO: „Terapia”). Zagrała drugoplanową rolę w „Oporze” Edwarda Zwicka i zyskała uznanie krytyki w niezależnym filmie „That Evening Sun”. Następnie odniosła wielki sukces w „Alicji w Krainie Czarów” Tima Burtona i w „Jane Eyre”. Zniechęcona do wysokobudżetowego amerykańskiego kina głównego nurtu, od lat występuje przeważnie w produkcjach niezależnych, często australijskich. Chętnie podkreśla swe polskie korzenie ze strony matki, chętnie też odwiedza Polskę. Jej pasją jest fotografia.

Radha Mitchell (Dora Johnson)

Aktorka i producentka. Urodziła się 12.11.1973 roku w Melbourne. Występowała w szkolnych przedstawieniach już jako nastolatka. Pierwszy raz pojawiła się przed kamerami w 1988 roku, w telenoweli „Sugar and Spice”. Następnie grała w australijskich serialach „Phoenix”, „Law of the Land”, „Blue Heelers”. Przełomem w jej karierze okazał się występ w komedii romantycznej „Love and the Other Catastrophes” w 1996 roku. Amerykańskim filmem Radhy była „High Art” (DVD: „Sztuka wysublimowanej fotografii”) Lisy Cholodenko z 1998 roku. Odnosiła sukcesy w kinie komercyjnym („Pitch Black”, „Telefon”, u boku Colina Farrella). W 2004 roku wcieliła się w Mary Barrie w „Marzycielu”, gdzie stworzyła wielowymiarowy obraz zimnej kobiety, cierpiącej z powodu niezrozumienia przez męża. W „Melindzie i Melindzie” Woody’ego Allena zagrała postać tej samej kobiety w dwóch wersjach – komediowej i dramatycznej. W tym samym czasie wyreżyserowała „Four Reasons”. Rola Rose Da Silvy w ekranizacji kultowej gry komputerowej „Silent Hill” i jej kontynuacji „Silent Hill: Apokalipsa” przyniosła jej wielką popularność.

Eric Bana („Mad” Macka)

Właściwie Eric Banadinović (ur. 9.08.1968 w Melbourne) – australijski aktor, scenarzysta oraz producent filmowy i telewizyjny. Młodszy syn pochodzącego z Zagrzebia w Chorwacji Ivana Banadinovicia, byłego menadżera firmy Caterpillar Inc., i pochodzącej z Niemiec fryzjerki Eleanor. Dorastał na przedmieściach Melbourne. Jego talent komediowy dostrzegli nauczyciele w szkole średniej. Po obejrzeniu filmu „Mad Max” (1979) z Melem Gibsonem postanowił, że zostanie aktorem. Przeprowadził się do Sydney, gdzie studiował aktorstwo w National Institute of Dramatic Art (NIDA). W 1991 roku wziął udział w programie dla komików-amatorów na scenie hotelu Castle w Melbourne. Dwa lata później wystąpił w programie Steve’ego Vizarda „Tonight Live Show” (1993). Uznanie zdobył jako gospodarz komediowego serialu ze skeczami „Full Frontal” (1993–1996), gdzie parodiował m.in. Arnolda Schwarzeneggera, Sylvestra Stallone'a czy Toma Cruise'a. Miał także swój własny program „The Eric Bana Show” (1997), za który odebrał nagrodę Logie. Jego debiutem na arenie sportów motoryzacyjnych był start w Targa Tasmania w 1996 roku; prowadził wtedy Forda Falcon XB Coupe. Po raz pierwszy trafił na duży ekran w komedii „Zamek” („The Castle”, 1997). Kreacja przerażającego australijskiego seryjnego mordercy Marka Brandona „Choppera” Reada w biograficznym dramacie kryminalnym „Chopper” (2000) przyniosła mu trzy nagrody Stowarzyszenia Australijskich Krytyków Filmowych i Australijskiego Instytutu Filmowego oraz nagrodę na festiwalu filmowym w Sztokholmie. Popularność międzynarodową zdobył rolą amerykańskiego sierżanta w filmie „Helikopter w ogniu” („Black Hawk Down”, 2001, reż. Ridley Scott) oraz tytułową rolą w „Hulku” („The Hulk”, 2003, reż. Ang Lee). Kolejne jego sukcesy to m.in. „Troja” („Troy”, 2004), a zwłaszcza „Monachium” („Munich”, 2005) Stevena Spielberga. Ostatnio wystąpił w błyskotliwym thrillerze „Susza”. Często jest współproducentem swoich filmów. Ma żonę i dwoje dzieci, mieszkają w Melbourne.

Robert Connolly (reżyseria)

Australijski reżyser, scenarzysta i producent. Urodził się w 1967 roku. Rozpoczynał karierę jako reżyser teatralny w Sydney. Odniósł sukces wojennym filmem „Pięciu z Balibo” o inwazji Indonezji na Timur Wschodni, a ostatnio także thrillerem „Susza”. Kieruje firmą dystrybucyjną Footprint Films. Chętnie zabiera głos w sprawach politycznych w swoim kraju. Uważany jest za jednego z najbardziej wszechstronnych współczesnych reżyserów australijskich.