x

X
X
X
plakat

STRESZCZENIE

„Licorice Pizza” to najnowszy film wybitnego Paula Thomasa Andersona, reżysera takich produkcji jak „Nić widmo”, „Boogie Nights” czy „Mistrz”. Historia toczy się na początku lat siedemdziesiątych w dobie wolności, eklektycznej mody i rewolucyjnej muzyki. Ukazane z ogromną czułością i sentymentem do epoki, szczenięce zauroczenie dorastających w Los Angeles Alany i Gary’ego rozwija się na tle powstawania pierwszych filmowych mega produkcji w Fabryce Snów i wielkich przemian kulturowych czasu wolnej miłości.

Oprócz debiutujących Alany Haim i Coopera Hoffmana (syna nieodżałowanego Philipa Seymoura Hoffmana) w filmie występują również: Bradley Cooper, Sean Penn, Tom Waits, John C. Reilly, Maya Rudolph i inni..

X

METRYKA

DANE FILMU

Tytuł oryginalny: Licorice Pizza
Produkcja: BRON Studios, Focus Features, Ghoulardi Film Company, USA, Kanada, 2021

Premiera światowa: 26.11.2021
Premiera polska: 25.12.2021

Czas: 133 minut
Dozwolony od lat: 15
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

EKIPA

Reżyseria: Paul Thomas Anderson
Scenariusz: Paul Thomas Anderson
Muzyka: Jonny Greenwood
Zdjęcia: Paul Thomas Anderson, Michael Bauman
Montaż: Andy Jurgensen
Scenografia: Florencia Martin
Dekoracje: Samantha Englender
Kostiumy: Mark Bridges
Efekty specjalne: Elia P. Popov
Efekty wizualne: Laura J. Hill
Producenci: Paul Thomas Anderson, Sara Murphy, Adam Somner
Producenci wykonawczy: Jason Cloth, Aaron L. Gilbert, Daniel Lupi, Susan McNamara, JoAnne Sellar

AKTORZY

Alana Haim _ Alana Kane
Cooper Hoffman _ Gary Valentine
Sean Penn _ Jack Holden
Tom Waits _ Rex Blau
Bradley Cooper _ DJon Peters
Benny Safdie _ Joel Wachs
John C. Reilly _ Fred Gwynne
Maya Rudolph _ Gale
Skyler Gisondo _ Lance
Mary Elizabeth Ellis _ Momma Anita
John Michael Higgins _ Jerry Frick
Christine Ebersole _ Lucy Doolittle
Harriet Sansom Harris _ Mary Grady
Ryan Heffington _ Steve
Nate Mann _ Brian
Joseph Cross _ Matthew
George DiCaprio _ Pan Jack
Ray Chase _ B. Mitch Reed
Emma Dumont _ Brenda
Dan Charlton _ Sam Harpoon
Will Angarola _ Kirk

X

EKIPA

Alana Haim (Alana Kane)

Urodziła się 15 grudnia 1991 roku w Los Angeles. Jest pianistką, gitarzystką i wokalistką amerykańskiego poprockowego zespołu Haim, w skład którego wchodzą również jej dwie starsze siostry, Este Haim i Danielle Haim. Ukończyła Los Angeles County High School for the Arts. Pierwszym sukcesem grupy była EP-ka „Forever” (2012), następnie siostry nagrały trzy płyty długogrające: „Days Are Gone” (2013), „Something to Tell You” (2017) oraz „Women in Music, Part III” (2020, nominacja do nagrody Grammy 2021). Na koncertach stawiają na mocne rockowe brzmienia; ich płyty studyjne łączą rock z popem i elementami hip-hopu oraz muzyki tanecznej. „Licorice Pizza” to filmowy debiut Alany Haim.

Cooper Hoffman (Gary Valentine)

Urodził się w 2003 roku. Jest synem aktora Philipa Seymoura Hoffmana (1967–2014) oraz twórczyni kostiumów teatralnych, znanej także z pracy w serialach („Saturday Night Live”, „The Gifted Man”) Mimi O'Donnell. Cooper Hoffman mieszkał z rodzicami w Nowym Jorku aż do śmierci swego ojca. „Licorice Pizza” jest jego filmowym debiutem.

Sean Penn (Jon Peters)

Urodził się 17.08.1960 w Santa Monica. Amerykański aktor, reżyser i scenarzysta. Jest synem aktora i reżysera telewizyjnego Leo Penna i aktorki Eileen Ryan. W filmach i na scenie obecny od wczesnych lat osiemdziesiątych. Zadebiutował w „Szkole kadetów”. Pojawił się w drugoplanowej roli w kultowych „Beztroskich latach w Ridgemont High”, zyskując pozytywne oceny krytyki. Pierwsza jego główna rola to występ w „Wyścigu z księżycem”. Zagrał u boku Christophera Walkena w „W swoim kręgu”. W 1985 roku ożenił się z Madonną, co przyniosło mu światowy rozgłos. Burzliwe małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1989 roku. Potem Penn związany był z Robin Wright. W 1996 roku zdobył swoją pierwszą nominację do Oscara za film „Przed egzekucją”. Nominowany był także w 2000 za „Słodkiego drania”, „Jestem Sam” (w 2002) i „Rzekę tajemnic”. Nominacja za „Rzekę tajemnic” przyniosła mu Oscara w 2004 roku. Drugi Oscar za rolę pierwszoplanową przypadł mu za film „Obywatel Milk” w 2009. Wielokrotnie reżyserował, często z sukcesami: „The Indian Runner” (wideo, TVP: „Indiański biegacz”, 1991), „Obietnica” („The Pledge”), „Obsesja” („The Crossing Guard”, 1995), „Wszystko za życie” („Into the Wild”, 2007), „The Last Face” (2015), „Flag Day” (2021). Napisał powieść „Bob Honey Who Just Do Stuff” (2018, polskie wydanie: „Bob Honey robi swoje”, Wydawnictwo Literackie 2019). Często jego działania powodowały obyczajowe i polityczne kontrowersje, np. jego bliska relacja z Hugo Chavezem.

Bradley Cooper (Jon Peters)

Urodził się 5 stycznia 1975 roku w Filadelfii. Jego matka Gloria jest Amerykanką włoskiego pochodzenia. Ojciec, Charlie, makler giełdowy, ma irlandzkie korzenie. Cooper dorastał w Jenkintown niedaleko Filadelfii (Pensylwania). Już jako młody chłopak postanowił, że zostanie aktorem. Wpływ na jego decyzję miała zwłaszcza fascynacja kreacją Johna Hurta w filmie Davida Lyncha „Człowiek słoń”. Do roli, dla której podziw tak mocno wpłynął na jego przyszłe życie, powrócił wiele lat później: zagrał ją podczas przedstawienia dyplomowego w Actors Studio Drama School w Nowym Jorku. Cooper ukończył Germantown Academy w 1993 roku, następnie rozpoczął naukę w Villanova University. Po roku przeniósł się do Georgetown University, który ukończył w 1997, uzyskując licencjat z języka angielskiego. Tam też nauczył się płynnie mówić po francusku i spędził sześć miesięcy na wymianie studenckiej w Aix-en-Provence we Francji. Następnie studiował aktorstwo w New School University. Karierę telewizyjną zaczął jeszcze podczas studiów od epizodu w serialu „Seks w wielkim mieście”. Darren Starr, producent serialu, widząc potencjał Bradleya, zaangażował go do kolejnych swoich produkcji. Na dużym ekranie aktor zadebiutował w filmie „Wet Hot American Summer” w 2001 roku. Przełomem okazała się rola w słynnym serialu „Agentka o stu twarzach”. Gwiazdorską pozycję zdobył po roli Phila w przebojowej komedii „Kac Vegas”. Zagrał główną rolę w sitcomie „Kill grill”, którego fabułę oparto na biografii znanego kucharza Anthony'ego Bourdaina. Jednak z powodu niskiej oglądalności serial zdjęto z anteny. W 2006 roku, razem z Julią Roberts i Paulem Ruddem, wystąpił w przedstawieniu „Trzy dni deszczu” wystawianym na Broadwayu. Cooper był także prezenterem w programie podróżniczym „Globe Trekker”. Film „Narodziny gwiazdy” (2018), w którym zagrał i który wyreżyserował, był gigantycznym sukcesem.

Paul Thomas Anderson (reżyseria, scenariusz, produkcja)

Amerykański reżyser i scenarzysta, urodził się 26.06.1970 w Studio City, stan Kalifornia. Jego ojciec, znany DJ, a okazjonalnie aktor, Ernie Anderson (1923–1997) jako jedna z pierwszych osób w okolicy kupił magnetowid. Anderson obejrzał dzięki temu wiele klasycznych i zapomnianych filmów (także pornograficznych). Pierwsze swe prace rejestrował kamerą wideo. Już jako dziecko realizował filmy amatorskie, potem pracował jako asystent producenta przy licznych reklamówkach i teledyskach. Jego pierwszy długometrażowy film, psychologiczny thriller „Sydney”, z doskonałą rolą Philipa Bakera Halla, został wbrew woli reżysera przemontowany i wypuszczony na rynek przez producentów z Rysher Entertainment pod zmienionym tytułem „Hard Eight”. Zdobył uznanie krytyki, lecz przyniósł rozczarowanie finansowe. Znakiem firmowym Andersona jest współpraca ze stałym zespołem aktorów (między innymi wspomniany wyżej Hall, czy niegdyś Philip Seymour Hoffman) oraz długie i skomplikowane ujęcia kamery. Prywatnie jest związany z piosenkarką i aktorką Mayą Rudolph, z którą ma trzy córki i syna. Jest wielkim wielbicielem filmów Orsona Wellesa, Roberta Altmana, Stanleya Kubricka, Jonathana Demme’a i Martina Scorsesego oraz talentu komika Adama Sandlera. Jednym z najbliższych przyjaciół Andersona jest Quentin Tarantino. Anderson zdobył wiele nagród – m.in. trzy nominacje do Oscara za „Aż poleje się krew” (oraz pięć innych nominacji do nagrody Akademii – dwie za „Nić widmo” w 2018 i po jednej za scenariusz adaptowany do „Wady ukrytej” w 2015, za scenariusz do „Magnolii” w 2000 i do „Boogie Nights” w 1998). Przypadł mu Złoty Niedźwiedź na MFF w Berlinie za „Magnolię” (2000), nagroda na MFF w Cannes za „Lewy sercowy” (2002), Srebrny Niedźwiedź na MFF w Berlinie za „Aż poleje się krew” (2008). Zrealizował wiele teledysków (Fiona Apple, Radiohead, Joanna Newsom, Aimee Mann, Jon Brion, Michael Penn oraz oczywiście zespół Haim).