ZWIASTUN

O FILMIE

Kornel i Maks spędzają wakacje przed ekranem komputera i nie myślą o powrocie do nudnego realu. Wszystko zmienia nagła wizyta czarnej owcy rodziny, wuja Dionizego. Nieobliczalny krewny wciąga chłopców do prawdziwego świata, pełnego nieoczekiwanych wydarzeń i niezwykłych postaci. Pod ich przewodnictwem Klub włóczykijów wyrusza w podróż, której celem jest odnalezienie skarbu ukrytego przed laty przez pradziadka Kornela. Sprawy komplikują się, gdy na drogocenny trop wpadają również przebiegli bandyci - Dr Kadryll (Karolak) i jego niezdarny pomocnik Wieńczysław Nieszczególny (Mecwaldowski). Rozpoczyna się, pełen komicznych pomyłek i zaskakujących zwrotów akcji, wyścig z czasem. Taka przygoda zdarza się raz w życiu!

„Klub włóczykijów” to wielka komediowa przygoda dla całej rodziny, oparta na lekturze szkolnej Edmunda Niziurskiego, autora „Sposobu na Alcybiadesa”.

chłopaki

FOTOSY

jQuery Slider

METRYKA

DANE FILMU


Produkcja:
Domino Film
Koprodukcja:
Instytucja Filmowa „Silesia-Film”, All–Film
Współpraca:
Miasto Gliwice, Gmina Pułtusk

Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu
„Kultura Interwencje 2015”

Premiera polska:
18.09.2015

Dozwolony od lat: 7
Czas: 98 minut
Dystrybucja w Polsce:
Forum Film Poland

EKIPA


Reżyseria: Tomasz Szafrański
Scenariusz:
Tomasz Szafrański
Inspiracja:
powieść „Klub włóczykijów, czyli Trzynaście przygód stryja Dionizego” Edmunda Niziurskiego

Muzyka: Fred Emory Smith
Zdjęcia: Michał Grabowski
Montaż: Mateusz Budnik
Scenografia: Agata Adamus, Zofia Lubińska
Dźwięk: Zbigniew Malecki
Efekty specjalne: Marcin Malewski
Kostiumy: Agnieszka Sobiecka, Emilia Skowrońska
Charakteryzacja: Zuza Stefańska, Ewa Nowacka
Kierownictwo produkcji: Michał Kowalik
Producent: Małgorzata Domin
Producenct wykonawczy: Dominika Mandla

AKTORZY

Bogdan Kalus ..... Dionizy
Tomasz Karolak ..... doktor Bogumił Kadryll
Wojciech Mecwaldowski ..... Wieńczysław Nieszczególny
Jakub Wróblewski ..... Maks
Franciszek Dziduch ..... Kornel Kiwajłło
Kamila Bujalska ..... Joanna
Piotr Janusz ..... Cyprian
Sebastian Stankiewicz ..... Włodek
Maciej Makowski ..... Jeziorak
Dariusz Niebudek ..... Sokół
Marcin Zarzeczny ..... Zdzisiu
Mikołaj Grabowski ..... emerytowany policjant
Peter Jakubow ..... wróżbita Filip
Krzysztof Korzeniowski ..... Borkowski
Kamil Bochniak, Krzysztof Szczerbiński,
Michał Tokaj, policjanci

EKIPA


Tomasz Karolak
(doktor Bogumił Kadryll)

Urodził się 21.01.1971 w Radomiu. W 1997 roku ukończył PWST w Krakowie. Debiutował w teatrze w 1995 roku, w roli mistrza ceremonii w spektaklu „Biesy albo Mały Plutarch żywotów nieudanych”. Występował w teatrach: im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1997–1999), Nowym w Łodzi (1999–2003), Scena STU w Krakowie (1997–1999, 2005), Montownia w Warszawie (2002), Narodowym w Warszawie (2003–2004), Rozmaitości w Warszawie (2005) i Centrum Artystycznym M25 [Mińska 25] w Warszawie (2006). Od roku 2010 właściciel cenionego przez publiczność i krytykę teatru IMKA w Warszawie. Laureat licznych nagród: 2003 – nagroda aktorska na XXVIII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych za rolę Drania w spektaklu „Kurka wodna” Witkacego w Teatrze Nowym w Łodzi; Brązowy Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2014), Telekamera 2009 w kategorii „Aktor”. Wielką popularność przyniosły mu role telewizyjne, zwłaszcza w serialach „39 i pół” oraz „Rodzinka.pl”.


Wojciech Mecwaldowski
(Wieńczysław Nieszczególny)

Urodził się 5.04.1980 w Dusznikach. W 2004 roku ukończył PWST we Wrocławiu. Zadebiutował w trakcie studiów w „Azylu” według Maksyma Gorkiego w reżyserii Krystiana Lupy w Teatrze Polskim we Wrocławiu. W latach 2004–2008 występował w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Brał udział w widowiskach telewizyjnych, jak „Wizyta starszej pani” (2002), „Sesja castingowa” (2002), „Zabawy na podwórku” (2004). Zdobył m.in. Nagrodę Urzędu Miasta za rolę Christiana w „Uroczystości” na XXII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2004). Zagrał w wielu filmach niezależnych („Dziewczyna z szafy” Bodo Koxa, nagroda dla najlepszego aktora na festiwalu „Młodzi i Film”, Koszalin 2013) oraz serialach.


Bogdan Kalus
(wuj Dionizy)

Urodził się 15.06.1965 w Chorzowie. Po ukończeniu szkoły podstawowej kształcił się w szkole muzycznej. Założył grupę rockową, w której grał na perkusji. W latach 1987–1992 występował w różnych grupach kabaretowych. W 1990 roku założył pierwszy prywatny teatr Korez w Katowicach, w którym grał w latach 1990– 2014 (obecnie jego stały współpracownik). Współzałożyciel kabaretu KaŁaMaSz od 2011. Stale (od 2008 roku) współpracuje z Teatrem Capitol w Warszawie. W roku 1995 był nominowany do nagrody wojewody śląskiego dla młodych twórców. W roku 1998 zdobył czwarte miejsce w plebiscycie na najpopularniejszych aktorów na Śląsku zorganizowanym przez „Gazetę Wyborczą”. Wystąpił w telewizyjnych widowiskach teatralnych: „Afera mięsna” (2007), „Mord założycielski” (2008). Największą popularność przyniosła mu rola Hadziuka w przebojowym serialu „Ranczo”.


Tomasz Szafrański
(reżyseria i scenariusz)

Urodził się 4.05.1977 w Bydgoszczy. Reżyser, scenarzysta, absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dwukrotny laureat polskiej edycji konkursu Hartley-Merrill – Specjalnej Nagrody HBO, za scenariusz „Przestrzenie nieba” (2007) oraz Nagrody Specjalnej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za scenariusz „Derby” (2008). Tłumacz podręcznika dla operatorów „Pięć tajników warsztatu filmowego” Josepha V. Mascelliego, „Reżyserowanie aktorów” Judith Weston, „Reżyseria Steven Spielberg” Warrena Bucklanda oraz „Prawda i fałsz: Herezja i zdrowy rozsądek w aktorstwie” Davida Mameta. Reżyser popularnej sztuki „Przez park na bosaka” Neila Simona, wystawianej na deskach teatru Kwadrat. W 2003 powstała etiuda „Koniec wojny”, a rok później „Droga do szczęścia”. Właśnie ukończył pracę nad komediowym thrillerem w międzynarodowej obsadzie (m.in. Stephen Baldwin, Zbigniew Zamachowski).