x

X
X
X

STRESZCZENIE


Calvin (Asa Butterfield) zmaga się ze skłonnością do hipochondrii. Będzie jednak musiał przezwyciężyć swoje lęki, gdy spotka nieuleczalnie chorą Skye (Maisie Williams – Arya Stark z „Gry o Tron”). Dziewczyna ma plany, które chce zrealizować przed śmiercią i przekonuje Calvina, by jej w tym pomógł. Przyjaźń z ekscentryczną nastolatką zmieni chłopaka już na zawsze.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ

W ostatnich latach gatunek słodko-gorzkich filmowych opowieści o dojrzewaniu, z wątkiem miłosnym, a często i cieniem śmierci w tle, przeżywa rozkwit. Zwykle historie te bazują na bestsellerowych powieściach. Tym razem powstał film według oryginalnego scenariusza autorstwa irlandzkiego filmowca Fergala Rocka, autora nagradzanych krótkometrażówek (m.in. „Henry & Sunny”, 2010), a przede wszystkim oddanego swemu rzemiosłu scenarzysty, który pracował także przy bardzo popularnym irlandzkim serialu obyczajowym, utrzymanym w konwencji opery mydlanej – „Fair City”, realizowanym od 1989 roku.

Rock pisze intensywnie od lat 90. Jak wspomina, był bardzo zdeterminowany, by pomimo wszelkich przeciwności losu pracować w filmie. Jest entuzjastą i koneserem kina, doskonale zna klasykę. Scenariusz „Calvin & Skye” (potem zmieniono tytuł na „Departures”, a ostatecznie na „Then Came You”) był jego ukochanym dzieckiem. Tak opowiadał o tym w wywiadzie dla portalu „BlueCat”: – Starałem się jak najdalej uciec od sentymentalizmu, chciałem, by tekst był raczej nasycony swoistym humorem. Nie było moim zamiarem wywoływanie przygnębienia. Wzorem były dla mnie takie filmy jak „Juno”, „Miłość Larsa”, „Mała Miss”, czy klasyczny już „Harold i Maude” z 1971 roku, w reżyserii Hala Ashby'ego. To były filmy niezależne, kameralne i – moim zdaniem – mające uniwersalną wymowę. Postanowiłem skoncentrować się na wyraziście skontrastowanych postaciach i zamknąć akcję w ograniczonej przestrzeni, w tym przypadku na lotnisku, gdzie pracuje Calvin.

Rock przyznał, że bezpośrednią inspiracją stał się dla niego film dokumentalny o umierającej na raka szesnastolatce. Jej historia do głębi go poruszyła. W efekcie w 2010 roku powstała pierwsza wersja scenariusza „The Language of Happiness”, utrzymana w o wiele poważniejszym tonie. Jednak w ciągu następnego roku scenarzysta kompletnie przerobił tekst – tak radykalnie, że nie pozostała w nim ani jedna wcześniejsza scena; zmienił się także jego klimat. Wreszcie wysłał gotową pracę na konkurs scenariuszowy BlueCat Screenwriting Competition i zdobył Fellini Award 2011. To spowodowało, że scenariuszem zainteresowali się niezależni producenci z Irlandii, Anglii i USA. – Trwało to jakieś siedem lat, ale wreszcie udało się pozyskać interesującego reżysera i świetną obsadę i doprowadzić do realizacji filmu – mówił uradowany scenarzysta. Peter Hutchings rzeczywiście był idealnym kandydatem, by wydobyć wszelkie niuanse z tekstu Rocka. Miał przecież na koncie dobrze przyjęty film „The Outcasts”, który uznano za utwór z sukcesem odświeżający gatunek opowiastek ze szkoły średniej. Twórcom udało się wówczas potraktować temat walki lekceważonych dziewczyn z „królową szkoły” z delikatną ironią i psychologicznym realizmem. Reżyser, podobnie jak Rock, gustuje w amerykańskim kinie niezależnym z lat 70. Jest zdania, że trafnie sportretowane postaci to klucz do porozumienia z widownią.

plakat2
X

EKIPA


Maisie Williams

Maisie Williams (Skye)

Właśc. Maragaret Constance Williams. Urodziła się 15.04.1997 w Bristolu, Wielka Brytania. Jej pierwszą miłością był taniec – tańczyła już w wieku czterech lat. Wielką popularność i liczne nagrody przyniósł jej występ w roli Aryi Stark w słynnym serialu HBO „Gra o tron” („Game of Thrones”). Sama najbardziej ceni sobie z dotychczasowych ról występ w filmie „Upadające”.

Asa Butterfield

Asa Butterfield (Calvin)

Angielski aktor. Urodził się 1 kwietnia 1997 roku w Londynie. Grał jako siedmiolatek na scenie teatru dla dzieci i młodzieży. Zachwyt wzbudził jego dziecięcy występ w filmie „Chłopiec w pasiastej piżamie” Marka Hermana. To ułatwiło mu znalezienie drogi do ról w amerykańskich produkcjach. Ostatnie jego sukcesy to serial „Sex Education” (u boku Gillian Anderson) oraz film wojenny „Kres drogi”.

Nina Dobrev

Nina Dobrev (Izzy)

Właśc. Nikolina Constantinowa Dobreva. Aktorka urodzona w Sofii, 9 stycznia 1989 roku. Kiedy miała dwa lata, jej rodzina przeprowadziła się do Kanady. Dorastała w Toronto. Od najmłodszych brała udział w konkursach gimnastyki artystycznej jako reprezentantka Kanady. W 2001 roku zadebiutowała w serialu „Degrassi: Nowe pokolenie”. Rozgłos przyniosła jej rola Eleny w serialu „Pamiętniki wampirów”.

Peter Hutchings

Peter Hutchings (reżyseria)

Niezależny amerykański reżyser, scenarzysta i producent. Był asystentem Bruce'a Beresforda przy filmie „Peace, Love & Misunderstanding” (2011). Zdobył uznanie satyryczną komedią „Rhymes with Banana”. Jako scenarzysta i producent współpracował z reżyserką Maggie Greenwald („The Last Keepers”, 2013), z Aidanem Quinnem i Virginią Madsen. Obecnie pracuje jako scenarzysta i producent nad romansem z elementami fantasy „Hush, Hush” oraz jako scenarzysta przy filmie „Can You Keep a Secret ?”.

X

METRYKA


DANE FILMU

Tytuł oryginalny: Then Came You
Produkcja: BCDF Pictures, Voltage Pictures, USA

Premiera światowa: 12.10.2018
Premiera polska: 01.03.2019

Czas: 97 minut
Dozwolony od lat: 12
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

OBSADA

Asa Butterfield ... Calvin
Maisie Williams ... Skye
Nina Dobrev ... Izzy
Tyler Hoechlin ... Frank
David Koechner ... Bob
Ken Yeong ... funkcjonariusz Al
Sonya Walger ... Claire
Tituss Burgess ... Julian
Peyton List ... Ashley
Briana Venskuns ... funkcjonariuszka Mya
Colin Moss ... Greg

TWÓRCY

Reżyseria:Peter Hutchings
Scenariusz: Fergal Rock
Muzyka: Spencer Davis Hutchings
Zdjęcia: Andre Lascaris
Montaż: Jacob Craycroft, Jason Nicholson
Scenografia: Lisa Myers
Dekoracje: Danita Pantic
Kostiumy: Jennifer Rogien
Efekty wizualne: Jeremy Newmark
Producenci: Claude Dal Farra, Brian Keady, Brice Dal Farra, Alissa Phillips, Nicolas Chartier, Derrick Tseng
Producenci wykonawczy: Jonathan Deckter, Irfaan Fredericks