x

x

ZOBACZ DODATKOWE MATERIAŁY VIDEO

x

Love story oparte na bestsellerowej powieści Davida Levithana, jednego z najpopularniejszych twórców literatury młodzieżowej. Za ekranizację odpowiada reżyser „I że cię nie opuszczę”.

16-letnia Rhiannon pragnie prawdziwej miłości, ale jej związek wystawiany jest na ciągłe próby. Wszystko zmienia się, gdy poznaje chłopaka, który dzieli się z nią niezwykłą tajemnicą. Nastolatek każdego dnia budzi się w ciele kogoś innego. Nie ma wpływu na to, kim będzie nazajutrz, więc stara się nie pozostawiać po sobie śladu w życiorysach innych osób. Jego zasady przestają mieć jednak znaczenie, gdy poznaje Rhiannon. Młodych kochanków łączy niezwykle silne uczucie i przekonanie, że są w stanie pokonać wszelkie przeciwności. Mimo to, pod wpływem pewnych wydarzeń, zaczynają wątpić czy wspólna przyszłość jest możliwa. Ich miłość jest bezgraniczna, lecz czy odważą się podjąć ogromne ryzyko, by pozostać razem?

plakat

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O FILMIE

David Levithan to ceniony autor lub współautor kilkunastu powieści dla nastolatków, znany dobrze także w Polsce. Największy sukces odniósł w 2006 roku powieścią „Nick's & Norah's Infinite Playlist” (wyd. polskie: „Nick i Norah. Playlista dla dwojga”, 2008; książkę przeniesiono na ekran w 2008 roku). W 2012 ukazała się powieść „Every Day”(„Każdego dnia”, wyd. polskie: Wydawnictwo Dolnośląskie 2015), która spędziła wiele tygodni na liście bestsellerów „New York Timesa”. Rzesza zachwyconych fanów dostrzegła uniwersalny koncept, który był sednem opowieści: kochać to znaczy kochać czyjeś wnętrze, a nie zewnętrzną powłokę. A także być gotowym na to, że kochana osoba może zmieniać się diametralnie i zaskakująco. Krytycy podzielili ten entuzjazm. – Właśnie pracowałem, gdy pojawiło się pytanie: co by było, gdyby ktoś budził się każdego dnia w innym ciele – opowiadał pisarz o genezie swej książki. – Ten pomysł mnie zafrapował, zacząłem go rozwijać i podczas pisania zdałem sobie sprawę, o czym opowiadam: o tym, kim naprawdę jesteśmy, o tym, że ostatecznie naszej osobowości nie definiuje ciało ani zewnętrzne idee.

Rhiannon dobrze radzi sobie w domu i w szkole, ale nie jest jej lekko. Tata, Nick, przeszedł załamanie nerwowe i przestał pracować; ciężar utrzymania domu spadł na matkę, Lindsey. Siostra, Jolene, niezbyt interesuje się domem. W tej sytuacji wiele obowiązków spoczywa na barkach Rhiannon. W szkole niby jest lepiej – jej chłopakiem jest popularny sportowiec Justin, ale dziewczyna coraz mocniej zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo jest on skoncentrowany na sobie i w siebie zapatrzony. Pewnego dnia Justin pokazuje zupełnie inną twarz – jest pełen czułości i uwagi. Jadą samochodem na wycieczkę do Baltimore, podczas której Rhiannon jest szczęśliwa jak nigdy w życiu. Pomiędzy nią i jej chłopakiem powstaje silna, oparta na wzajemnym zrozumieniu więź. Niestety, następnego dnia w szkole Justin znowu jest dawnym Justinem. Wkrótce Rhiannon poznaje Nathana, który zaczyna jej dziwnie przypominać Justina z tamtego pamiętnego dnia. Ta zagadka ma zaskakujące, trudne do pojęcia wyjaśnienie. Rhiannon spotkała bowiem wędrowną duszę – A, przebywającą każdego dnia w innym ciele.

x

x

DANE FILMU

Tytuł oryginalny: Every Day
Produkcja: Likely Story, Film Wave, Metro-Goldwyn-Mayer, Silver Reel, USA

Premiera światowa: 23.02.2017
Premiera polska: 02.03.2018

Czas: 98 minut
Dozwolony od lat: 12
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

TWÓRCY

Reżyseria: Michael Sucsy
Scenariusz: Jesse Andrews na podstawie powieści Davida Levithana „Każdego dnia” („Every Day”)
Muzyka: Elliott Wheeler
Zdjęcia: Rogier Stoffers
Montaż: Kathryn Himoff
Scenografia: Matthew Davies
Dekoracje: Ann Bromley
Efekty wizualne: Mavericks VFX
Efekty specjalne: Duncan Othner
Kostiumy: Georgina Yarhi
Producenci: Paul Trijbits, Christian Grass, Anthony Bregman, Peter Cron
Koproducent: Ethan Lazar
Producenci wykonawczy: Stefanie Azpiazu, Marina Brackenbury

AKTORZY

Angourie Rice ....... Rhiannon
Justice Smith ....... Justin
Owen Teague ....... Alexander
Maria Bello ....... Lindsey
Debby Ryan ....... Jolene
Lucas Jade Zumann ....... Nathan
Jacob Batalon ....... James
Colin Ford ....... Xavier
Michael Cram ....... Nick
Amanda Arcuri ....... Rebecca
Jeni Ross ....... Amy
Rory McDonald ....... Rory

x

Angourie Rice (Rhiannon)

Urodziła się 1.02.2001 w Perth, Australia. Jej ojcem jest producent, reżyser i aktor Jeremy Rice, a matką aktorka Kate Rice. Karierę zaczynała w telewizyjnych reklamówkach i krótkich metrażach. Jeden z nich, „Transmission”, zrealizowany przez Zaka Hilditcha, odniósł znaczący sukces, a młodziutka wykonawczyni głównej roli zdobyła za swój występ nagrodę dla najlepszej aktorki na St. Kilda Film Festival. Ambitne widowisko SF „These Final Hours” przyniosło twórcom międzynarodowe uznanie, co utorowało aktorce drogę do Hollywood. Obecnie pracuje pod kierunkiem Bruce'a Beresforda nad filmem „Ladies in Black”, gdzie gra u boku Julii Ormond.

Michael Sucsy (reżyseria)

Amerykański reżyser, producent i scenarzysta. Urodził się w 1982 roku. Jest dzieckiem dwojga muzyków. Ojciec Pete Wernick jest słynnym muzykiem bluegrassowym, zwanym Mr. Banjo, matka Joan – gitarzystką i wokalistką. Po ukończeniu college'u Will Wernick zawodowo zajął się filmem. Założył studio filmowe w Boulder, stan Colorado: Rough Cut Digital, gdzie zrealizował szereg komercyjnych projektów; reżyserował także krótkie metraże oraz teledyski, m.in. „Dance All Night” Michaela Mercury’ego, „Rise Up” tego samego wykonawcy, „Love and Light” Amurai, „Runway”, „Only One” Johna B. Obecnie pracuje nad sequelem „Escape Room”.

POZNAJ RESZTĘ EKIPY

Justice Smith (Justin)

Urodził się 9.08.1995 w Los Angeles. Ukończył Orange County School of the Arts. Odniósł sukces w sztuce teatralnej „Yen”; popularność przyniósł mu serial musicalowy „The Get Down” (produkcja: Baz Luhrmann), a następnie kinowy hit „Papierowe miasta”.

Owen Teague (Alexander)

Zdobył wielkie uznanie występem w serialu „Bloodline”, często bywa porównywany do młodego Ryana Goslinga. Urodził się 8.12.1998 w Tampie, stan Floryda. Po raz pierwszy stanął na scenie w wieku czterech lat; w rodzinnym mieście zagrał w wielu przedstawieniach teatralnych, a do telewizji trafił w wieku lat 10.

Maria Bello (Lindsey)

Amerykański reżyser, producent i scenarzysta. Urodził się w 1982 roku. Jest dzieckiem dwojga muzyków. Ojciec Pete Wernick jest słynnym muzykiem bluegrassowym, zwanym Mr. Banjo, matka Joan – gitarzystką i wokalistką. Po ukończeniu college'u Will Wernick zawodowo zajął się filmem. Założył studio filmowe w Boulder, stan Colorado: Rough Cut Digital, gdzie zrealizował szereg komercyjnych projektów; reżyserował także krótkie metraże oraz teledyski, m.in. „Dance All Night” Michaela Mercury’ego, „Rise Up” tego samego wykonawcy, „Love and Light” Amurai, „Runway”, „Only One” Johna B. Obecnie pracuje nad sequelem „Escape Room”.