x

X
X

STRESZCZENIE

„Dom Gucci” inspirowany jest szokującą, prawdziwą historią rodzinnego imperium stojącego za włoskim domem mody Gucci. Trzy dekady miłości, zdrady, dekadencji, zemsty, zwieńczone morderstwem, pokazują, co znaczy nazwisko Gucci, ile jest warte i jak daleko posunie się rodzina, by nie wypuścić z rąk kontroli nad fortuną.

RODZINA GUCCI

W tym roku mija sto lat od założenia jednego z najsłynniejszych domów mody, który przetrwał wiele historycznych burz i pozostał rozpoznawalną na całym świecie marką, znaną nie tylko ze swych częstokroć astronomicznych cen, ale również inwencji i zdolności dyktowania modowych trendów. Firmę założył ambitny Guccio Gucci z Florencji. W 1921 roku został właścicielem swego pierwszego butiku z wyrobami skórzanymi, wśród których wyróżniały się torby. On też wymyślił słynny logotyp „G”, który jest prawdopodobnie najczęściej podrabianym znakiem towarowym na świecie. Pod koniec lat 30. udało mu się spełnić marzenie – otworzył flagowy sklep w Rzymie. Już wtedy Guccio Gucci zdawał sobie sprawę, że jego firma ma szansę na światową ekspansję. W roku 1947 zaprojektował słynną torbę bamboo, która do dziś jest jednym z najbardziej charakterystycznych produktów firmy.
Guccio Gucci zmarł w 1953 roku. W tym samym czasie firma uruchomiła swój sklep na Manhattanie, co miało przypieczętować globalną pozycję marki. Jednak następcy Gucciego seniora przez długie dekady nie mogli dojść do porozumienia i, wskutek walk i sporów, znacznie osłabili potencjał firmy. „Wielka wojna zaczęła się pod koniec lat siedemdziesiątych od pewnego drobnego epizodu, który w opinii pracowników Gucciego nie był niczym niezwykłym” – pisała Sara Gay Forden w swojej książce. Chodziło o sprzeczkę między Paolem i Rodolfem o jedną z torebek z wystawy. Scysja przerodziła się w długotrwały, niszczący konflikt. W latach 90. firmę wykupił François Henri-Pinault, poszerzając tym sposobem portfolio swojego koncernu Kering. Obecny dyrektor kreatywny marki, Alessandro Michele, uczynił z niej jedną z najważniejszych modowych marek na świecie, odważnie dyktującą nowe kierunki w tej dziedzinie. Oprócz torebek i ubrań, Gucci oferuje własne kosmetyki, luksusowe zegarki i cieszące się popularnością, m.in. wśród gwiazd show biznesu, buty. Autorka książki przytacza następującą anegdotę, ilustrującą zamiłowanie aktorskiego firmamentu do produktów z logotypem z literą „G”: „Cały świat okrążył dowcip Sidneya Poitiera: podczas podróży do Afryki pewien dziennikarz zapytał aktora, jakie to uczucie postawić stopę na ziemi przodków. Poitier spojrzał w dół i odparł: «Doskonałe, zwłaszcza w butach od Gucciego»”.

EKIPA

Lady Gaga (Patrizia Reggiani)

Urodziła się w Nowym Jorku 28.03.1986 roku jako Stefani Joanne Angelina Germanotta. Do tej pory ma na koncie dwanaście nagród Grammy, Złoty Glob, Oscara oraz nagrodę BAFTA. Nagrodę Akademii odebrała w 2019 za przebój „Shallow” z filmu „Narodziny gwiazdy”. Jest posiadaczką 11 statuetek MTV Video Music Awards (VMA), które zdobyła w latach 2009–2020. Do historii przeszła jako wokalistka, która jako jedyna artystka na świecie zdobyła w jednym roku nagrody: Grammy, BAFTA, Złoty Glob i Oscara. Równolegle była nominowana do nagrody Akademii w kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa. 20 stycznia 2021 roku, podczas ceremonii zaprzysiężenia Joego Bidena na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych, zaśpiewała hymn narodowy „The Star-Spangled Banner”. Odniosła wielki kasowy sukces, występując w „Narodzinach gwiazdy” (2018).

Adam Driver (Maurizio Gucci)

Urodził się 19.11.1983 w San Diego. Martin Scorsese nazwał go najlepszym aktorem swego pokolenia. Po zamachach z 11 września 2001 roku, osiemnastoletni Adam Driver wstąpił do Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Z powodu kontuzji, po prawie trzech latach, powrócił do cywila, aby w 2005 roku rozpocząć studia aktorskie w Juilliard School. Występował w przedstawieniach na Broadwayu, a dzięki roli Adama Sacklera w serialu HBO „Dziewczyny” zaczął być rozpoznawalny. Sławę przyniósł mu udział w 2015 roku w filmie „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”, w którym wcielił się w rolę Kylo Rena. Jego kariera nabrała po tym rozpędu: wystąpił m.in. w „Milczeniu” Martina Scorsese, „Patersonie” Jima Jarmuscha oraz „Czarnym bractwie. BlacKkKlansman” Spike'a Lee (2018), która to rola przyniosła mu nominację do Oscara w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy. Za rolę w filmie Noaha Baumbacha „Historia małżeńska” (2019) otrzymał nominację w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy. Wraz z żoną Joanne Tucker założył organizację non-profit Arts in the Armed Forces (AITAF), która organizuje przedstawienia teatralne dla oddziałów wojskowych w Stanach Zjednoczonych oraz za granicą.

Ridley Scott (reżyseria)

Angielski reżyser i producent. Urodził się 30.11.1937 r. Swój pierwszy film zrealizował jeszcze podczas nauki w Royal Academy of Art. Po jej ukończeniu z wyróżnieniem, wyjechał na roczne stypendium do USA, gdzie pracował przy realizacji filmów dokumentalnych. Po powrocie do Anglii znalazł zatrudnienie w telewizji BBC, gdzie bardzo szybko awansował na stanowisko niezależnego reżysera. W 1967 artysta opuścił telewizję i otworzył swoją własną firmę Ridley Scott Associates. Przez kolejnych dziesięć lat zrealizował około dwóch tysięcy reklam, z których wiele zostało nagrodzonych. W 1977 zadebiutował jako reżyser filmowy bardzo dobrze przyjętym przez krytykę „Pojedynkiem”, na podstawie opowiadania Josepha Conrada. Na festiwalu w Cannes otrzymał za ten film nagrodę za najlepszy debiut. W 1979 roku nakręcił jeden ze swoich najlepszych filmów – “Obcy – ósmy pasażer Nostromo”. Trzy lata później powstał „Łowca androidów”, film, który mimo początkowych niepochlebnych recenzji, uważany jest za jeden z najwybitniejszych obrazów science-fiction w historii kina. Kolejny wielki sukces to „Gladiator”. Scott jest producentem większości swoich filmów i ma zawsze prawo do ich ostatecznego montażu.

METRYKA

DANE FILMU

Tytuł angieslki: House of Gucci
Produkcja: Metro-Goldwyn-Mayer, Bron Creative, Scott Free Productions USA, 2021
Premiera światowa: 09.11.2021
Premiera polska: 26.11.2021

Czas: 157 minut
Dozwolony od lat: 15
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

OBSADA

Lady Gaga __ Patrizia Reggiani
Adam Driver __ Maurizio Gucci
Jared Leto __ Paolo Gucci
Jeremy Irons __ Rodolfo Gucci
Salma Hayek __ Giuseppina „Pina” Auriemma
Al Pacino __ Aldo Gucci
Jack Huston __ Domenico De Sole
Reeve Carney __ Tom Ford
Camille Cottin __ Paola Franchi
Mădălina Diana Ghenea __ Sophia Loren
Mehdi Nebbou __ Said
Miloud Berad Benamara __ Omar
Youssef Kerkour __ Nemir Kirdar
Vincent Riotta __ Fernando Reggiani
Edouard Phlipponnat __ Walter
Mia McGovern Zaini __ Alessandra Gucci
Florence Andrews __ Jenny Gucci
Andrea Piedimonte Bodini __ Ivano Savoni
Mario Opinato __ prawnik Patrizii
Alexia Murray __ Silvana Reggiani

TWÓRCY

Reżyseria: Ridley Scott
Scenariusz: Becky Johnston, Roberto Bentivegna na podstawie książki „The House of Gucci: A Sensational Story of Murder, Madness, Glamour and Greed” Sary Gay Forden
Muzyka: Harry Gregson-Williams
Zdjęcia: Dariusz Wolski
Montaż: Claire Simpson
Scenografia: Arthur Max
Dekoracje: Cristina Onori
Efekty specjalne: Stefano Pepin
Efekty wizualne: Christoph Roth
Kostiumy: Janty Yates
Producenci: Ridley Scott, Giannina Faccio, Kevin J. Walsh, Mark Huffam
Producenci wykonawczy: Jason Cloth, Aidan Elliott, Megan Ellison, Aaron L. Gilbert, Marco Valerio Pugini

X