x

X
X
plakat

STRESZCZENIE

„Zielony Rycerz. Green Knight”, ekscytująca opowieść o czasach, kiedy honor był wszystkim, a życie bez honoru niczym, oparta jest na rozsławionej przez J. R. R. Tolkiena legendzie o Rycerzach Okrągłego Stołu.

Niespodziewane przybycie tytułowego Zielonego Rycerza na zamek Camelot zakłóca świętowanie Bożego Narodzenia na królewskim dworze. Gigantycznej postury, szmaragdowoskóry nieznajomy rzuca wyzwanie królowi Arturowi i jego rycerzom. Odpowiada na nie Sir Gawain (Dev Patel), młody i porywczy siostrzeniec Artura. Pojedynek z tajemniczym olbrzymem, któremu niestraszne jest nawet pozbawienie go głowy, okaże się dla śmiałka ostatecznym sprawdzianem charakteru, odwagi i prawości. Po sukcesach „Midsommar. W biały dzień” i „Lighthouse”, studio A24 poszło za ciosem i zaproponowało współpracę Davidowi Lowery’emu, wizjonerskiemu twórcy świetnie przyjętych „Ghost Story” i „Gentleman z rewolwerem”. Owocem tej współpracy jest całkowicie autorska, przykuwająca oko nowa wersja klasycznej rycerskiej epopei.

Jeden z najbardziej oczekiwanych filmów roku!Po honor i chwałę. To dla nich żyje rycerz.

X

DANE FILMU

Tytułl oryginalny: The Green Knight
Produkcja: A24, Ley Line Entertainment, Bron Studios, Sailor Bear, USA, Kanada, Wielka Brytania, Irlandia, 2020

Premiera światowa: 29.07.2021
Premiera polska: 30.07.2021

Czas: 130 minut
Dozwolony od lat: 15
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

EKIPA

Reżyseria: David Lowery
Scenariusz: David Lowery na podstawie poematu „Pan Gawen i Zielony Rycerz” („Sir Gawain and the Green Knight”)
Muzyka: Daniel Hart
Zdjęcia: Andrew Droz Palermo
Montaż: David Lowery
Scenografia: Jade Healy
Dekoracje: Christine McDonagh, David Pink
Kostiumy: Małgorzata Turzańska
Efekty specjalne: Paul Byrne
Efekty wizualne: Kev Cahill
Producenci: Toby Halbrooks, Tim Headington, James M. Johnston, David Lowery, Theresa Steele Page
Koproducent: Jeanie Igoe
Producenci wykonawczy: Jason Cloth, Aaron L. Gilbert, Macdara Kelleher, Ashley Levinson

AKTORZY

Dev Patel - Gawain
Alicia Vikander - Dama/Essel
Joel Edgerton - Lord
Sarita Choudhury - Matka
Sean Harris - król Artur
Kate Dickie - królowa Ginewra
Barry Keoghan - Rozbójnik
Ralph Ineson - Zielony Rycerz
Erin Kellyman - Winfred
Helene Browne - ślepa kobieta
Emilie Hetland - złodziejka
Anthony Morris - złodziej
Megan Tiernan - księżniczka
Noelle Brown - żona dzierżawcy
Patric Duffy - przyjaciel Gawaina
Artheena Frizzell - młodsza siostra
Donncha Crowley - biskup

X

Dev Patel (Gawain)

Urodził się 23.04.1990 roku. Popularność zdobył rolą Anwara Kharrala w serialu dla młodzieży „Kumple” („Skins”, 2007), a międzynarodową sławę występem w filmie „Slumdog. Milioner z ulicy” (Critic's Choice Award, nominacja do nagrody BAFTA dla najlepszego aktora w pierwszoplanowej roli). Na świat przyszedł w Londynie, w gminie Brent, w rodzinie hinduskich emigrantów wywodzących się z Gudżaratu, którzy urodzili się w Nairobi. Jego matka Anita Patel jest opiekunką, jego ojciec Raj Patel pracuje w branży informatycznej. Patel uczył się w Longfield Primary School, a później w Whitmore High School. Aktor od lat czynnie uprawia wschodnie sztuki walki; ma czarny pas w taekwondo. Zaczął trenować tę dyscyplinę w Rayners Lane Academy w 2000 roku. Startował regularnie w zawodach krajowych i na turniejach międzynarodowych. W 2004 roku osiągnął swój największy sukces – w Dublinie wywalczył brązowy medal mistrzostw świata AIMAA w kategorii juniorów. Karierę aktorską rozpoczął w 2006 od udziału w przesłuchaniach dla telewizji E4 do „Kumpli”; swą popularność umocnił dzięki serialowi „Newsroom”. Po sukcesie w „Slumdogu” przyszły role w hitach filmowych „Hotel Marigold”, „Drugi hotel Marigold” i „Chappie”. W ostatnim czasie ukończył pracę nad swym debiutem reżyserskim „Monkey Man”.

Alicia Vikander (Dama/ Essel)

Szwedzka aktorka i tancerka (ur. 3.10.1988 w Göteborgu). Córka aktorki Marii Fahl Vikander i psychiatry Svante Vikandera. Ma pięcioro rodzeństwa. Zanim rozpoczęła karierę aktorską, przez dziewięć lat uczyła się tańca w Kungliga Baletten w Sztokholmie. Występowała w musicalach w operze w Göteborgu. Doświadczenie aktorskie zdobywała w szwedzkich filmach i serialach telewizyjnych. Od 2011 roku pojawia się w europejskich produkcjach. W krajach skandynawskich jest szczególnie znana z roli w popularnym szwedzkim serialu telewizyjnym „Andra Avenyn” oraz z filmów „Till det som är vackert” i „Klejnoty koronne”. Za rolę Katariny w pierwszym z tych filmów otrzymała nagrodę dla wschodzącej gwiazdy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sztokholmie oraz Złotego Żuka za pierwszoplanową rolę kobiecą. Wystąpiła w anglojęzycznej adaptacji powieści Lwa Tołstoja „Anna Karenina”, a także w filmie duńskiego reżysera Nikolaja Arcela „Kochanek królowej”, który w Skandynawii był wielkim sukcesem frekwencyjnym. W 2016 roku zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za „Dziewczynę z portretu”.

Joel Edgerton (Lord)

Urodził się 29.06.1974 roku w Blacktown w Australii jako młodszy syn prawnika i dewelopera budowalnego Michaela Edgertona i Marianne Edgerton. Jego starszy brat Nash Edgerton jest filmowcem i kaskaderem (wielokrotnie wspólnie pracowali). Joel w 1991 ukończył The Hills Grammar School. Uczęszczał do szkoły teatralnej przy University of Western Sydney, występował w spektaklach, głównie w Sydney Theatre Company w repertuarze współczesnym i szekspirowskim. Jest także cenionym scenarzystą i reżyserem („Dar”, 2015, „Wymazać siebie”, 2018).

David Lowery (reżyseria i scenariusz)

Amerykański reżyser, scenarzysta i producent. Urodził się w Alamedzie, Milwaukee, 26 grudnia 1980 roku. Od siódmego roku życia mieszkał w Teksasie. Sukces odniósł filmami „Mój przyjaciel smok” (2016) oraz „A Ghost Story” („Ghost Story”, 2017). Jego żoną jest reżyserka i aktorka Augustine Frizzell („The Last Letter from Your Lover”, serial „Euforia”).