ZWIASTUN

O FILMIE


„Gra tajemnic” to pasjonująca, a przy tym prawdziwa historia niezwykle utalentowanego brytyjskiego matematyka Alana Turinga, który w kluczowym momencie II wojny światowej ostatecznie złamał niemiecki kod Enigma. W rolach głównych zobaczymy fenomenalnego Benedicta Cumberbatcha („Sierpień w hrabstwie Osage”, serial „Sherlock”) oraz nominowaną do Oscara Keirę Knightley („Duma i uprzedzenie”).

Zespół najbardziej utalentowanych ludzi na świecie pracuje pod okiem genialnego Alana Turinga nad złamaniem skomplikowanego szyfru, którym posługują się hitlerowcy. Ich godne podziwu dokonania, oparte częściowo na pracy polskich naukowców, pozwolą ograniczyć liczbę ofiar wojny i przyspieszyć zwycięstwo aliantów. Po zakończeniu wojny Turing koncentruje się na badaniach, których efektem będzie potężna rewolucja technologiczna naszych czasów – narodziny komputera. Mimo swych wielkich zasług, geniusz wpadnie w poważne kłopoty, które w dramatyczny sposób odmienią jego los.

FOTOSY

METRYKA

DANE FILMU

Tytuł oryginalny:
The Imitation Game
Produkcja:
Black Bear Pictures,
Bristol Automotive,
Wielka Brytania, USA

Premiera światowa:
29.08.2014
Premiera polska:
16.01.2015

Dozwolony od lat: 15
Czas: 115 minut
Dystrybucja w Polsce:
Forum Film Poland

EKIPA

Reżyseria: Moretn Tyldum
Scenariusz:
Graham Moore na podstawie książki
Andrew Hodgesa "Alan Turing: the Enigma"

Muzyka: Alexandre Desplat
Zdjęcia: Oscar Faura
Montaż: William Goldenberg
Scenografia: Maria Djurkovic
Dekoracje: Nick Dent
Efekty specjalne: Jason Troughton
Kostiumy: Colleen Atwood
Producenci: Nora Grossman, Peter Heslop,
Ido Ostrovsky, Teddy Schwarzman
Producenci wykonawczy:
Graham Moore

AKTORZY

Benedict Cumberbatch ..... Alan Turing
Keira Knightley ..... Joan Clarke
Matthew Goode ..... Hugh Alexander
Rory Kinnear ..... detektyw Robert Nock
Allen Leech ..... John Caincross
Matthew Beard ..... Peter Hilton
Charles Dance ..... komandor Denniston
Mark Strong ..... Stewart Menzies
James Northcote ..... Jack Good
Tom Goodman-Hill ..... sierżant Staehl
Steven Waddington ..... inspektor Smith
Jack Tarltonn ..... Charles Richards
Alex Lawther ..... Alan Turing w młodości
Kack Bannon ..... Christopher Morcom
Tuppence Middleton ..... Helen
Miranda Bell ..... Margaret

EKIPA

Benedict Cumberbatch (Alan Turing)

Urodził się 19.07.1976 w Londynie. Jest synem pary aktorskiej Timothy'ego Carltona i Wandy Ventham. Uczył się w dwóch niezależnych szkołach: Brambletye School w Zachodnim Sussex i Harrow School w południowo-zachodnim Londynie, gdzie podjął pierwsze próby aktorskie. Po ukończeniu szkoły średniej spędził rok w tybetańskim klasztorze, gdzie uczył angielskiego jako wolontariusz. Później uczęszczał na zajęcia z dramatu na University of Manchester oraz w London Academy of Music and Dramatic Art. Debiutował na scenie w 2001 roku. Jego pierwsze ważniejsze role na ekranie to „Hawking” z 2004 r. (za którą to rolę został nominowany do nagrody BAFTA) i „Pokuta” z 2007 roku. W 2010 pojawił się w miniserialu BBC „Sherlock”, co przyniosło mu kolejną nominację do nagrody BAFTA oraz wielką popularność i otworzyło drogę do międzynarodowej kariery. Rok później zagrał w „Czasie wojny” Stevena Spielberga oraz w „Szpiegu”.

Keira Knigtley (Joan Clarke)

Urodziła się 24.03.1985 w Londynie. Córka aktora Williama Knightleya i dramatopisarki Sharman MacDonald. Uczyła się tańca. Na scenie od trzeciego roku życia, w filmie od dziewiątego. Ogromną popularność przyniosła jej rola w „Gwiezdnych wojnach” oraz w filmie „Bend It Like Beckham” (2002, Ale Kino!: „Podkręć jak Beckham”), a także w psychologicznym horrorze „Bunkier”. Po ogromnym sukcesie „Piratów z Karaibów” ponownie spotkała się z producentem Jerrym Bruckheimerem na planie „Króla Artura”, gdzie zagrała królową Ginewrę. Potwierdziła swą aktorską klasę, występując w „Rozważnej i romantycznej” według prozy Jane Austen i zdobywając nominację do Oscara. Wystąpiła w głośnym filmie Davida Cronenberga „Niebezpieczna metoda” („A Dangerous Method”, 2011).

Matthew Goode (Hugh Alexander)

Właśc. Matthew William Goode. Angielski aktor. Urodził się 3.04.1978 roku w Exeter. Studiował dramat na University of Birmingham, a następnie aktorstwo w słynnej szkole Webber Douglas Academy of Dramatic Arts. W teatrze zagrał Ariela w Szekspirowskiej „Burzy” oraz wystąpił w „Krwawych godach” Garcii Lorki. Wielkie uznanie przyniosła mu błyskotliwa rola u Woody'ego Allena w filmie „Wszystko gra”. Obecnie jest uważany za jednego z najbardziej wszechstronnych aktorów brytyjskich swego pokolenia.

Morten Tyldum (reżyseria)

Urodził się w 1967 roku. Ukończył nowojorską School of Visual Arts, a potem pracował przez kilka lat jako prezenter w radiu NRK, w którym prowadził program młodzieżowy i gdzie zrealizował kilka nagrodzonych reportaży. Jest uznanym reżyserem filmów reklamowych. Nakręcił kilka krótkometrażowych filmów obyczajowych, w tym nowelę „H” – jedną z części filmu fabularnego „Folk flest bor i Kina" (Canal+: „Większość ludzi mieszka w Chinach”, 2002). Wyreżyserował także średniometrażowy film „Fort Forover”. Jego fabularny debiut to „Kumple”, który zdobył m.in. nagrodę publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Wielkim międzynarodowym sukcesem stał się thriller „Łowcy głów” według powieści Jo Nesbø. Obecnie Tyldum planuje pracę nad thrillerem s-f „Pattern Recognition” według powieści Williama Gibsona.

TURING

Bohater i outsider

Benedict Cumberbatch tak mówił po premierze filmu: – Jeśli ktoś jako młody człowiek nie wie, kim jest i jak wyrazić siebie, jeśli zamykają się przed nim drogi, jeśli jest prześladowany, to wszystko to spycha go na pozycję outsidera. To film dla wszystkich, którzy kiedykolwiek się tak czuli. O tym opowiada nasz film i to jest główny problem mojego bohatera.

Los Alana Turinga (1912–1954), wybitnego matematyka i kryptologa, uważanego za jednego z twórców informatyki, skupiał w sobie bolesne paradoksy dotyczące nie tylko reguł funkcjonowania brytyjskiego społeczeństwa, ale i sposobów traktowania wybitnej jednostki przez państwo, zwłaszcza w okresach zagrożenia. Winston Churchill powiedział, że Turing był zapewne tym Anglikiem, który „najbardziej przyczynił się do zwycięstwa i ocalił najwięcej istnień ludzkich”. A jednak państwo potraktowało go bezlitośnie i trzeba było bardzo długo czekać, aby oficjalnie przyznało się do błędu i niesprawiedliwości.

Ojciec Alana, Julius, był pracownikiem brytyjskiej służby cywilnej w Indiach, ale jego syn przyszedł na świat w Anglii, gdzie dorastał pod opieką nianiek i przyjaciół rodziny. Był to los typowy dla wielu młodych Anglików jego generacji. Wychowanie dzieci powierzano służbie, a następnie szkole, podczas gdy rodzice służyli Imperium. W elitarnej szkole Scherbone School w Dorset Alan czuł się źle, choć doceniano jego zdolności matematyczne. Klimat imperialnej pychy, przemocy i nietolerancji, skrywanej częstokroć za poprawnością chłodnych manier oraz bardzo ostre klasowe podziały były złem, które (choćby według George'a Orwella) przyczyniło się walnie do moralnego kryzysu Anglii. Zaznał tego zła i Turing. Co gorsza, odkrył on swą orientację homoseksualną, a homoseksualizm był w Anglii od czasów wiktoriańskich prawnie zakazany. W 1930 roku obiekt uczuć młodego Turinga, Christopher Morcom, zmarł na gruźlicę wskutek komplikacji po wypiciu zakażonego mleka. Ta śmierć wstrząsnęła Turingiem i spowodowała, że utracił wiarę. Stał się nie tylko ateistą, lecz zaczął też szukać zapomnienia w jeszcze intensywniejszej pracy.

W rezultacie zdobył prestiżowe stypendium na King's College w Cambridge. Właśnie tam powstała jego najważniejsza według wielu praca naukowa „O liczbach obliczalnych” („On Computable Numbers”, 1938). To właśnie w niej pisał o maszynie, która byłaby w stanie wykonywać zaprogramowaną matematyczną operację, czyli tak zwany algorytm. Maszyna mogła wykonać tylko jeden, określony algorytm, na przykład mogła podnieść liczbę do kwadratu, podzielić, dodać lub odjąć. Według koncepcji Turinga liczby miały być podawane maszynie za pomocą papierowej taśmy podobnej do taśmy z melodią zapisaną dla pianoli. W swojej pracy Turing opisał wiele podobnych maszyn, które zaczęto nazywać maszynami Turinga. Wreszcie naukowiec opracował tak zwaną uniwersalną maszynę Turinga, która – w zależności od instrukcji zapisanej na taśmie – miała wykonywać dowolną operację. W tej samej pracy Turing przedstawił schemat pierwszego komputera przygotowany w oparciu o prace Charlesa Babbage'a i jego projekt maszyny różnicowej nr 2. Był to projekt, którego realizacja wykraczała poza możliwości ówczesnej techniki, jednakże z inżynierskiego punktu widzenia był jak najbardziej prawidłowy. Koncepcja maszyny wykonującej skomplikowane obliczenia bez pośrednictwa człowieka była szokującą nowością, ale doskonale naukowo uzasadnioną.