X

ZAMKNIJ

ZAMKNIJ

STRESZCZENIE

Grupa znajomych postanawia uczcić urodziny przyjaciela w wyjątkowy sposób. Wynajmują nowy, tajemniczy escape room, wokół którego krążą niepokojące opowieści. Gdy docierają na miejsce, zostają rozdzieleni i trafiają do innych pomieszczeń. Sytuacja, którą biorą za niewinny żart, zaczyna budzić w nich stopniowo coraz większe przerażenie. Okazuje się, że muszą w ciągu godziny wydostać się z labiryntu pokojów-zagadek. Tylko w ten sposób mogą uratować porwaną przyjaciółkę i ocalić własne życie. Oprócz rozwiązywania makabrycznych łamigłówek, ich zadaniem będzie odkrycie tożsamości mężczyzny, który ich uwięził.

Escape room to współczesna forma rozrywki, coraz bardziej popularna na świecie, ostatnio także i w Polsce. Escape room, nazywany też pokojem zagadek, to pomieszczenie, do którego wchodzi grupa graczy mających za zadanie rozwiązać serię logicznie powiązanych ze sobą zagadek, odgadnąć hasła lub znaleźć klucz i wydostać się z pokoju. Wszystko to dzieje się pod presją ograniczonego, uprzednio wyznaczonego czasu. W przypadku, gdy uczestnicy gry nie mają pomysłów co do dalszych kroków, mogą zwrócić się do organizatorów z prośbą o podpowiedź. Te zabawy, prócz dreszczyku emocji, mają według organizatorów służyć także ćwiczeniu pracy zespołowej i treningowi radzenia sobie ze stresem.

Escape room ma swoje korzenie w świecie wirtualnych gier. W roku 1988 powstała pierwsza tego typu gra oparta wyłącznie na tekście („Behind Closed Doors” autorstwa Johna Wilsona), który trzeba było śledzić na ekranie monitora. Generalnie gry te polegają na ucieczce z zamkniętego pomieszczenia – czyli współczesnej celi więziennej, średniowiecznego lochu lub też futurystycznej stacji kosmicznej.


plakat

ZAMKNIJ

ZAMKNIJ

DANE FILMU

Tytuł oryginalny: Escape Room
Produkcja: Escape Productions, USA

Premiera światowa: 09.06.2017
Premiera polska: 19.01.2018

Czas: 90 minut
Dozwolony od lat: 15
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

TWÓRCY

Reżyseria: Will Wernick
Scenariusz: Noah Dorsey na podstawie noweli filmowej Noaha Dorseya i Willa Wernicka
Muzyka: Jeremy Miles Ferguson (Jinxx)
Zdjęcia: Jason Goodell
Montaż: Cris Mertens
Scenografia: Christian Marcus
Efekty wizualne: Olivier Sarda
Kostiumy: Yesenia Correa
Producenci: Kelly Delson, Sonia Lisette
Producenci wykonawczy: Mike Bundlie, Jeff Delson
Koproducenci wykonawczy: Donn Delson, Joyce Delson, David Kamens

AKTORZY

Evan Williams _ Tyler
Annabelle Stephenson _ Natasha
Elizabeth Hower _ Christen
Dan J. Johnson _ Anderson
John Ierardi _ Conrad
Kelly Delson _ Tabby
Iris Avalee _ Hadlee
Darrel Cherney _ detektyw Grate
Cathy Diane Tomlin _ detektyw Spell
Lexy Hammonds _ zamaskowana dziewczyna
Cali Fredrichs _ pielęgniarka
Lance Caraway _ bezdomny

ZAMKNIJ

Evan Williams (Tyler)

Urodził się 11 marca 1983 roku w Swan Hills, w Albercie, Kanada. Dzieciństwo spędził w Calgary. Jego ojciec był inżynierem, matka – artystką. Dzielnie wspierali syna w jego artystycznych poszukiwaniach. Williams występował w chórze i teatralnych musicalach w lokalnym kościele. Uczęszczał do Summerstock Conservatory i dzięki temu grał w licznych musicalach wystawianych w Calgary. Zdobył nagrodę Phyllis Pope Award za rolę rabina w „Skrzypku na dachu” (2004). Ukończył Ryerson Theatre School i wkrótce zdobył międzynarodową popularność, grając Kelly Ashoona w młodzieżowym serialu „Degrassi: The Next Generation”. Wystąpił też w seriach „The Border”, „Instant Star” czy „Being Erica” oraz filmach: „A Flesh Offering” i w wysoko ocenianym „Grey Gardens” (HBO: „Szare ogrody”), u boku Drew Barrymore. Jako Baxter McNab w serialu „Baxter”, którego akcja rozgrywa się w szkole artystycznej, zaprezentował się jako uzdolniony wokalista, gitarzysta i pianista. Na scenie zgrał między innymi rolę Cheta w sztuce Sama Sheparda „Cowboys #2". Wielką popularność zdobył występem w serialu „Wersal: Prawo krwi”.

Annabelle Stephenson (Natasha)

Urodziła się 12.04.1988 w Londynie. Gdy była dzieckiem, jej rodzina wyemigrowała do Australii. Jej pierwszy zawodowy występ miał miejsce w 2006 roku, gdy zagrała Miriam Kent w popularnej dziecięcej serii „H20: Just Add Water" (Disney Channel, TV Puls: „H20: Wystarczy kropla”). Po ukończeniu szkoły średniej, dostała się do prestiżowej szkoły NIDA (National Institute of Dramatic Art) w Sydney, której absolwentami są między innymi Cate Blanchett, Baz Luhrmann czy Sam Worthington. Po jej ukończeniu szybko zdobyła znaczącą pozycję w Australii oraz odniosła międzynarodowy sukces w serialu „Revenge” (Fox, TVP 1: „Zemsta”). Obecnie mieszka w Los Angeles.

Elisabeth Hower (Christen)

Ukończyła Theatre Arts of Marymount Manhattan College; rok spędziła w Paryżu, ucząc się od klowna Philippe'a Gauliera

Will Wernick (reżyseria)

Amerykański reżyser, producent i scenarzysta. Urodził się w 1982 roku. Jest dzieckiem dwojga muzyków. Ojciec Pete Wernick jest słynnym muzykiem bluegrassowym, zwanym Mr. Banjo, matka Joan – gitarzystką i wokalistką. Po ukończeniu college'u Will Wernick zawodowo zajął się filmem. Założył studio filmowe w Boulder, stan Colorado: Rough Cut Digital, gdzie zrealizował szereg komercyjnych projektów; reżyserował także krótkie metraże oraz teledyski, m.in. „Dance All Night” Michaela Mercury’ego, „Rise Up” tego samego wykonawcy, „Love and Light” Amurai, „Runway”, „Only One” Johna B. Obecnie pracuje nad sequelem „Escape Room”.