x

X
X
plakat

STRESZCZENIE

Mrożąca krew w żyłach miejska legenda powraca w zupełnie nowym wydaniu.

Zdobywca Oscara Jordan Peele, twórca przełomowych „Uciekaj!” oraz „To my”, prezentuje świeże spojrzenie na budzącą grozę opowieść o Candymanie – widmowym mordercy z hakiem zamiast ręki. Makabryczne historie o upiorze, którego można przywołać, patrząc w lustro i wypowiadając pięciokrotnie jego imię, nadal nie pozwalają mieszkańcom Cabrini-Green spać spokojnie. Choć od ostatnich przerażających wydarzeń upłynęło wiele lat, a chicagowska dzielnica zmieniła się nie do poznania, wśród mieszkańców starych blokowisk żywa jest pamięć o krwiożerczej zmorze. Ponurą tajemnicę Candymana pragnie odkryć również fotografik Anthony, który właśnie zamieszkał w okolicy ze swoją dziewczyną. Niezdrowa fascynacja monstrum przerodzi się w śmiertelnie niebezpieczną obsesję.

X

METRYKA

DANE FILMU

Tytułl oryginalny: Candyman
Produkcja: Universal Pictures, Metro-Goldwyn-Mayer Pictures, we współpracy z BRON Creative Monkeypaw Productions, USA 2021

Premiera światowa: 25.08.2021
Premiera polska: 27.08.2021

Czas: 91 minut
Dozwolony od lat: 15
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

EKIPA

Reżyseria: Nia DaCosta
Scenariusz: Jordan Peele, Will Rosenfeld, Nia DaCosta, w oparciu o scenariusz filmu „Candyman” autorstwa Bernarda Rose’a oraz postaci stworzone przez Clive’a Barkera w opowiadaniu „Zakazany” („The Forbidden”)
Muzyka: Robert A.A. Lowe
Zdjęcia: John Guleserian
Montaż: Catrin Hedström
Scenografia: Cara Brower
Dekoracje: Jami Primmer
Kostiumy: Lizzie Cook
Efekty specjalne: Ryan Evans
Efekty wizualne: James McQuaide
Producenci: Ian Cooper, Win Rosenfeld, Jordan Peele
Producenci wykonawczy: David Kern, Aaron L. Gilbert, Jason Cloth

AKTORZY

Yahya Abdul-Mateen II _ Anthony McCoy
Teyonah Parris _ Brianna Cartwright
Nathan Stewart-Jarrett _ Troy Cartwright
Colman Domingo _ William Burke
Tony Todd _ Daniel Robitaille/Candyman
Vanessa Estelle Williams _ Anne-Marie McCoy
Rebecca Spence _ Finley Stephens
Christiana Clark _ Danielle Harrigton
Cassie Kramer _ Helen Lyle
Brian King _ Clive Privler
Kyle Kaminsky _ Grady Cartwright
Carl Clemons-Hopkins _ Jameson
Cedric Miles _ Gil Cartwright
Nancy Pender _ prezenterka TV
Pam Jones _ Devlin Sharpe
Breanna Lind _ Annika
Miriam Moss _ Jerrica Cooper

X

EKIPA

Yahya Abdul-Mateen II (Anthony McCoy)

Urodził się 5.05.1986 roku w Nowym Orleanie, stan Luizjana. Wkrótce rodzina przeniosła się do Oakland. Studiował dramat na Uniwersytecie Yale, a potem architekturę w Berkeley. Zanim rozpoczął karierę aktorską, pracował jako architekt miejski i planista. – Moja mama była chrześcijanką, tata muzułmaninem, tak więc różnice kulturowe były dla mnie chlebem powszednim dzieciństwa – mówił. Jest ofiarnym aktorem. Nigdy nie pływał, a do przełomowej w swej karierze roli w „Aquamanie” było to konieczne. Nauczył się więc pływać w iście ekspresowym tempie. Wielką popularność przyniosły mu występy w serialach „The Get Down” i „Watchmen”.

Teyonah Parris (Brianna Cartwright)

Aktorka i producentka. Urodziła się 22.09.1987 w Hopkins, w Kalifornii. Zdobyła popularność dzięki serialowi „Mad Men”, a uznanie krytyki zyskała w niezależnym filmie „Dear White People”. Za rolę u Spike’a Lee w „Chi-Raq” otrzymała nagrodę NAACP Image Award for Outstanding Actress in a Motion Picture. Wystąpiła w filmie Barry’ego Jenkinsa według klasycznej już powieści Jamesa Baldwina „Gdyby ulica Beale umiała mówić”.

Tony Todd (Daniel Robitaille/Candyman)

Amerykański aktor charakterystyczny. Urodził się 4.12.1954 w Waszyngtonie, dystrykt Kolumbia. Charyzmatyczny, o imponującym wzroście (196 cm), najbardziej znany jest z serii filmów „Candyman”, gdzie zagrał tytułową rolę. Zadebiutował na ekranie w 1986 roku w filmie „Sleepwalk”. Dwa lata uczył się na Uniwersytecie w Connecticut. Potem zapisał się do The Eugene O’Neill National Theatre Institute. Grał także na deskach Hartman Conservatory w Stamford w Connecticut i Trinity Repertory Company w Providence na Rhode Island. Występował z sukcesami w teatrze, także na Broadwayu (m.in. „King Hedley II”, „Otello”, „Aida”, „Levee James”). Nadal jest związany ze sceną – pisze scenariusze do szkolnych przedstawień oraz uczy w szkole średniej w Hartford.

Nia DaCosta (reżyseria)

Amerykańska reżyserka i scenarzystka. Urodziła się 7.11.1990 w Nowym Jorku, na Brooklynie. Wychowywała się w Harlemie. Marzyła o karierze pisarskiej, ale po obejrzeniu „Czasu Apokalipsy” (1979) Francisa Forda Coppoli zdecydowała, że zostanie reżyserką. Odkryła kino lat 70., a szczególną estymą darzyła twórczość Sidneya Lumeta, Coppoli i Martina Scorsesego. Idąc śladem jednego ze swych idoli, Scorsese’a, podjęła naukę w New York University Tisch School of the Arts. Pracując jako asystentka w telewizji, spotkała osobiście reżysera „Taksówkarza”. Jej scenariusz „Little Woods” powstał, po części, dzięki warsztatom związanym z festiwalem w Sundance. Realizację udało się sfinansować m.in. dzięki Kickstarterowi. Ten realistyczny dramat społeczny z wątkiem kryminalnym odniósł sukces na festiwalu Tribeca w 2018 roku, zdobywając nagrodę Nory Ephron. Trafił następnie do szerokiej dystrybucji w USA.