x

O FILMIE

Bernadette Fox (Blanchett) ma kochającego, choć zapracowanego męża (Billy Crudup) oraz wspaniałą córkę, piętnastoletnią Bee (Emma Nelson), dla której jest najlepszą przyjaciółką. Uważana w kręgach designu za genialną rewolucjonistkę w dziedzinie architektury, Bernadette jest kobietą ekscentryczną, nieunikającą konfliktów z otoczeniem. Pewnego deszczowego dnia znika w dziwnych okolicznościach. Bee, która postanawia za wszelką cenę ją odnaleźć, stopniowo odkrywa zaskakujące fakty z życia Bernadette...

Pełna humoru satyra na współczesną rodzinę i amerykańskie kręgi artystyczno-biznesowe, bawi i wzrusza od pierwszej do ostatniej minuty. – Ważne było, że miałem dużą swobodę – mówił Linklaterw wywiadzie dla witryny „Eye for Film”. – Scenariusz bazuje na bestsellerze, lecz film finansowany był przez niezależnego producenta, Annapurna Pictures. No i udało się pozyskać tak znane, a przy tym świetne aktorki, jak Cate Blanchett i Kristen Wiig. Reżyser słynie z przywiązywania wielkiej wagi do dialogów i do pracy z aktorami, a Blanchett to laureatka dwóch Oscarów (w 2005 za rolę drugoplanową i w 2014 za pierwszoplanową).

Maria Semple (ur. 1964), ceniona powieściopisarka, scenarzystka i producentka telewizyjna, która pracowała przy tak znanych serialach jak „Beverly Hills 90210”, „Bogaci bankruci”, „A teraz Susan” czy „Szaleję za tobą”. Maria Semple napisała trzy powieści: „This One is Mine” (2006), „Today Will Be Different” („Dziś będzie inaczej”, W.A.B. 2018) oraz najbardziej z nich popularną „Where'd You Go, Bernadette” (2012), w Polsce wydaną pod tytułem „Gdzie jesteś, Bernadette?” (Media Rodzina 2014). Powieść spędziła rok na liście bestsellerów „New York Timesa” i została bardzo ciepło przyjęta przez krytykę. Podkreślano niezwykle zręczne połączenie ironicznego poczucia humoru, psychologiczną przenikliwość w kreśleniu barwnych postaci i nieco dziwacznych sytuacji oraz umiejętność budzenia wzruszeń bez popadania w naiwny sentymentalizm. Pisano o niewymuszonej błyskotliwości i umiejętności przykuwania uwagi czytelnika bez uciekania się do emocjonalnego szantażu.

W styczniu 2013 przedstawiciele wytwórni Annapurna Pictures i Color Force nabyli prawa do adaptacji bestsellerowej powieści Semple. Początkowo nad scenariuszem pracowali Scott Neustadter i Michael H. Weber. W lutym 2015 roku ogłoszono, że reżyserować będzie Richard Linklater. Pod koniec roku zaanonsowano, że główną rolę obejmie Cate Blanchett. W kwietniu 2016 roku małżeństwo Holly Gent i Vincent Palmo, z którymi Linklater ściśle współpracuje od lat, rozpoczęło korekty scenariusza; w tym czasie nadal kompletowano obsadę. Do roli męża Bernadette pozyskano wybrednego w swych wyborach Billy’ego Crudupa („U progu sławy”, „Kraina Hi–Lo”), aktora wszechstronnego, o imponującym dorobku teatralnym. Do ważnej roli Bee reżyser wybrał debiutantkę w długim metrażu, Emmę Nelson, która wystąpiła przedtem tylko w docenionym krótkim filmie „Margaret and the Moon” (2016), rozgłos zaś zdobyła występami w musicalach (m.in. „Trevor! The Musical” w reżyserii Marca Bruni). Nelson pokonała (za drugim razem) 500 innych kandydatek podczas castingu w Austin.

METRYKA

DANE FILMU

Tytuł oryginalny: Where'd You Go, Bernadette
Produkcja: Annapurna Pictures, Color Force, USA

Premiera światowa: 08.08.2019
Premiera polska: 16.08.2019

Czas: 104 minuty
Dozwolony od lat: 15
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

OBSADA

Cate Blanchett ... Bernadette Fox
Kristen Wiig ... Audrey Griffin
Judy Greer ... doktor Kurtz
Emma Nelson ... Bee Branch
Laurence Fishburne ... Paul Jellinek
Troian Bellisario ... Becky
Billy Crudup ... Elgin Branch
James Urbaniak ... Marcus Strang
Jóhannes Jóhannesson ... kapitan J. Rouverol
Kate Easton ... Tammy
Zoe Chao ... Soo-Lin

TWÓRCY

Reżyseria:Richard Linklater
Scenariusz: Richard Linklater, Holly Gent, Vincent Palmo na podstawie powieści Marii Semple „Gdzie jesteś, Bernadette?”
Muzyka: Graham Reynolds, Sam Lipman
Zdjęcia: Shane F. Kelly
Montaż: Sandra Adair
Scenografia: Bruce Curtis
Dekoracje: Gregory A. Weimerskirch
Kostiumy: Kari Perkins
Efekty specjalne: Bob Riggs
Efekty wizualne: Raoul Bolognini
Producenci: Nina Jacobson, Brad Simpson, Ginger Sledge
Producenci wykonawczy: JMegan Ellison, Jillian Longnecker, Maria Semple

O FILMIE

Cate Blanchett (Bernadette Fox)

Urodziła się 14.05.1969 roku w Melbourne, Australia. Ukończyła National Institute of Dramatic Art. Wkrótce zdobyła renomę jako aktorka teatralna. Występowała z grupą Company B, wśród których znajdowali się Geoffrey Rush, Gillian Jones i Richard Roxburgh. Zagrała m.in. Mirandę w „Burzy”, Ofelię w „Hamlecie” (za tę rolę nominowano ją do nagrody Green Room Award), Ninę (w „Mewie” Czechowa) i Rose („The Blind Giant is Dancing”). Występowała także w przedstawieniach Sydney Theater Company, m.in. w sztukach „Top Girls” Caryl Churchill, „Oleanna” Davida Mameta (otrzymała potem Nagrodę krytyków teatralnych miasta Sydney w kategorii Najlepsza aktorka), „Sweet Phoebe” Michaela Gowa oraz „Kafka Dances” Timothy'ego Dalysa. Grała również w Almeida Theatre, w którym w 1999 wcieliła się w postać Susan Traheren w sztuce Davida Hare'a „Plenty”, wystawionej w Londynie. Pojawiła się w głównych rolach w serialach „Bordertown” i „Heartland”. Za rolę Lizzie w komedii „Thank God He Met Lizzie” nagrodzono ją wyróżnieniami Australijskiego Instytutu Filmowego i Koła Krytyków Filmowych miasta Sydney. Z kolei rola w „Oscarze i Lucindzie” (reż. Gillian Armstrong) przyniosła jej kolejną nominację do nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego w kategorii Najlepsza aktorka. W 1998 zagrała królową Elżbietę I w „Elizabeth”, filmie wyreżyserowanym przez Shekhara Kapura, za którą to rolę przyznano jej Złoty Glob dla najlepszej aktorki i nagrodę BAFTA w tej samej kategorii. Nominowano ją także do nagrody Gildii Aktorów Filmowych i do Oscara. Nominację do Złotego Globu zdobyła za rolę w filmie „Veronica Guerin” (reż. Joel Schumacher), opartej na faktach historii irlandzkiej dziennikarki, zabitej w 1996 roku przez handlarzy narkotyków. Drugoplanowa rola w filmie „Aviator” („The Aviator”) Martina Scorsese zaowocowała w 2005 roku Oscarem. Kolejnego Oscara, tym razem za rolę pierwszoplanową, otrzymała za występ w „Blue Jasmine” Woody’ego Allena w 2014 roku. Oprócz tego zdobyła także cztery nominacje (1999, 2007, 2008, 2016). Jej mężem jest scenarzysta Andrew Upton; mają czworo dzieci.

Billy Crudup (Elgin Branch)

Amerykański aktor i producent. Urodził się 6 lipca 1968 roku w Manhasset, stan Nowy Jork. Dorastał w Teksasie i na Florydzie. W 1994 otrzymał dyplom ukończenia wydziału sztuk pięknych w słynnej Tisch School of the Arts przy Nowojorskim Uniwersytecie. Rok później zadebiutował na Broadwayu w Lincoln Center Theater jako geniusz matematyczny płci żeńskiej w spektaklu „Arkadia”, który to występ przyniósł mu nagrody Theatre World, Outer Critics Circle i Clarence Derwent. Od października 2006 do maja 2007 występował w dziewięciogodzinnej trylogii brytyjskiego dramaturga Toma Stopparda „Utopie” („The Coast of Utopia”) w Lincoln Center, zdobywając za swą rolę prestiżową nagrodę Tony. Ma na koncie wiele dobrze przyjętych ról teatralnych w repertuarze klasycznym (Czechow, Szekspir, Beckett) i współczesnym. Był związany z aktorkami Mary-Louise Parker (syn William Atticus, ur. 2004) oraz Claire Danes. Swe najgłośniejsze role na dużym ekranie zagrał w filmach „Na progu sławy” i „Syn Jezusa” oraz „Spotlight”. Starannie dobiera propozycje – odrzucił między innymi oferty zagrania w „Hulku” i „American Psycho”.

Kristen Wiig (Audrey)

Urodziła się 22.08.1973; studiowała na Uniwersytecie w Arizonie. Brała lekcje aktorstwa. Wkrótce rzuciła studia i wyjechała do Los Angeles, gdzie dołączyła do komediowej trupy The Groundlings. Jest wszechstronną aktorką, choć występuje – z powodzeniem! – głównie w filmach i programach komediowych („Saturday Night Live”). Za rolę Annie w „Druhnach” zdobyła nominację do Złotego Globu dla najlepszej aktorki i do Oscara jako współscenarzystka.

Richard Linklater (reżyseria)

Urodził się 30.07.1960 roku w Houston. Uczęszczał do Huntsville High School, a następnie studiował literaturę angielską na Uniwersytecie Stanowym Sama Houstona w Teksasie. Rzucił studia przed zdobyciem dyplomu i podjął pracę na platformie wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej. Podczas przerw w pracy dużo czytał i tam też zainteresował się kinem. W dniach wolnych oglądał po kilka filmów dziennie. W końcu zdecydował się spróbować swych sił w przemyśle filmowym. Kupił pierwszą w życiu kamerę typu Super 8 i w ramach klubu filmowego Uniwersytetu Teksańskiego w Austin zaczął tworzyć filmy krótkometrażowe. W 1985 założył stowarzyszenie filmowe Austin Film Society, wraz ze swoim długoletnim współpracownikiem i kamerzystą Lee Danielem. Pierwszy pełnometrażowy film nakręcił w 1989. Kolejny był „Slacker” (1991), z budżetem w wysokości 23 tys. dolarów. Film zauważono na festiwalu Sundance w tym samym roku – wkrótce stał się w USA utworem kultowym i ułatwił reżyserowi dalszą karierę. Linklater stworzył własną firmę producencką zwaną Deypur Filmproduction (jej nazwa nawiązuje do niskobudżetowego filmu noir Edgara G. Ulmera z 1945 roku). W 2005 był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy scenariusz adaptowany za „Przed zachodem słońca”. W 2014 na ekrany trafił „Boyhood”, z udziałem Ethana Hawke'a i Patricii Arquette (Oscar), który to film rozgrywa się na przestrzeni dwunastu lat. Linklater zaczął produkcję w 2002, po czym kręcił kolejne fragmenty aż do 2013. „Boyhood” stał się nie tylko prestiżowym (sześć nominacji do Oscara, jedna statuetka), ale także kasowym sukcesem. Filmy Linklatera charakteryzują się długimi ujęciami z wyrafinowanym ruchem kamery, precyzyjnym dialogiem, często także ograniczeniem akcji filmu do bardzo krótkiego okresu w czasie, np. jednej nocy, 24 godzin, jednego dnia. Reżysera inspirowały dokonania francuskiej Nowej Fali i kina niemieckiego z lat 60. i 70., ale także dzieła Franka Capry czy Alfreda Hitchcocka. Utwory Linklatera opowiadają o ludziach młodych oraz o czymś, co sam reżyser nazywa „kontinuum młodzieńczej rebelii”. Dwa jego filmy – „Przez ciemne zwierciadło” i „Waking Life” – powstały przy użyciu nowatorskiej techniki zwanej rotoskopią. Polega ona na animacji uprzednio nakręconego i zmontowanego materiału. Animacja ta jest bardzo bliska oryginałowi, łącznie z oddaniem podobieństwa aktorów, pozwala jednak na zastosowanie efektów niemożliwych do uzyskania w konwencjonalnym filmie. Linklater jest wegetarianinem, działa na rzecz ochrony zwierząt. Jego córka, Lorelei Linklater, jest aktorką („Boyhood”, „Bomb City”).,