raz_dwa_trzy BabaJaga

-->

ZWIASTUN

STRESZCZENIE

Nastoletnia Chloe, opuszczona przed laty przez rodzinę, dorasta w sierocińcu. Po niespodziewanej wizycie swej matki, dziewczyna powraca w okolicę, w której się wychowała. Wraz z przyjacielem dociera do tajemniczej posiadłości, o której krążyły mroczne opowieści. „Zastukaj raz, by ją obudzić, dwa, by z martwych wstała”... Według legendy, dom zamieszkuje okrutny demon, znany ze słowiańskiej mitologii. Dziewczyna postanawia zmierzyć się z mitem, otwierając drzwi, które na zawsze miały pozostać zamknięte. Aby przeżyć, będzie musiała stoczyć walkę nie tylko w świecie rzeczywistym, ale również w przerażającym miejscu, z którego pochodzi wcielone zło.

FOTOSY

O filmie

Młoda aktorka Lucy Boynton („Młodzi przebojowi”), znana również z serialu „Prawdziwa historia rodu Borgiów”, tym razem mierzy się z niełatwym gatunkiem, jakim jest horror. Przypomnijmy, że właśnie od horroru zaczynała swą karierę Drew Barrymore („Krzyk”), a Chloë Moretz („Carrie”) dzięki horrorowi wyraźnie umocniła swą gwiazdorską pozycję. Boynton występuje u boku Katee Sackhoff, która ma już doświadczenie w pracy nad tym rodzajem kina („Oculus”, 2013).

Twórcy filmu odwołują się do lęku, jaki budziła w nas w dzieciństwie czarownica, w Polsce nazywana Babą Jagą. Obecna w dawnych wierzeniach, stała się m.in. bohaterką jednej z baśni braci Grimm (1837). Tym razem przedstawiona jest we współczesnej scenerii, a wiedźma, zgodnie z konwencją horroru, ma postać krwiożerczego demona.

Ambitny młody walijski reżyser Caradog W. James, którego film „The Machine” wzbudził uznanie krytyki, nie tyle zastanawiał się nad kulturowymi konotacjami postaci Baby Jagi, ile pragnął nakręcić współczesny film grozy łączący napięcie i efekty specjalne z wątkiem psychologicznym. Pomogła mu w tym niewątpliwie trafnie dobrana obsada. Kluczowe były postaci matki i córki. Jako pierwsza z nich wystąpiła ceniona amerykańska aktorka Katee Sackhoff, która popularność zdobyła w serialach „Battlestar Galactica” i „Longmire” oraz filmie „Riddick”. Najbardziej znana z ról mocnych kobiet, uznawana jest za aktorkę wszechstronną i może w tej wszechstronności nieco niedocenioną. U jej boku pojawiła się śliczna Lucy Boynton, uważana za wschodzącą gwiazdę, zwłaszcza po filmie „Młodzi przebojowi” i ważnej drugoplanowej roli w biografii J.D. Salingera „Rebel in the Rye”. Reżyser podkreślał, że odmalowanie wiarygodnej relacji między matką i córką zależało w wielkiej mierze od tej właśnie dwójki. Film bowiem nie miał stać się jedynie rewią grozy; twórcy zamierzali również intrygować widzów psychologicznym podtekstem.

METRYKA

Dane filmu

Tytuł oryginalny: Don't Knock Twice
Produkcja: Red & Black Films – Seymour Films, Wielka Brytania

Premiera światowa: 22.09.2016
Premiera polska: 24.03.2017

Czas: 93 minuty
Dozwolony od lat: 15
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

Twórcy

Reżyseria: Caradog W. James
Scenariusz: Mark Huckerby, Nick Ostler
Muzyka: James Edward Baker, Steve Moore
Zdjęcia: Adam Frisch
Montaż: Matt Platt-Mills
Scenografia: Richard Campling
Dekoracje: Alec Woodward
Kostiumy: Lois Mordecai
Efekty specjalne: Dreamdesign Studio – Real SFX
Efekty wizualne: Bait Studio
Producenci: John Giwa-Amu, Claire Moorsom
Koproducent: Nicky Earnshaw
Producenci wykonawczy: Jamie Carmichael, Alan Martin, Robert Norris, Adam Partridge

Aktorzy

Katee Sackhoff _ Jess
Lucy Boynton _ Chloe
Nick Moran _ detektyw Boardman
Richard Mylan _ Ben
Pooneh Hajimohammadi _ Tira
Javier Botet _ Ginger Special
Pascale Wilson _ Ginger
Jordan Bolger _ Danny
Ania Marson _ Mary Aminov
David Broughton-Davis _ przedsiębiorca pogrzebowy
Callum Griffiths _ Michael Flowers
Sarah Buckland _ Louisa
Lee Fenwick _ człowiek w średnim wieku

EKIPA

Kate Sackhoff (Jess)

Amerykańska aktorka. Urodziła się 8.04.1980 roku w Portland, stan Oregon. Początkowo myślała o karierze sportowej, ale poważna kontuzja kolana uniemożliwiła te plany. Do aktorstwa zachęciła ją Kirsten Dunst, u boku której debiutowała w telefilmie „Fifteen and Pregnant”. Wielki sukces odniosła w serialu „Battlestar Galactica” oraz w serialu kryminalnym „Longmire”. Jest związana z nowozelandzkim aktorem Karlem Urbanem.

Lucy Boynton (Chloe)

Angielska aktorka. Urodziła się w Nowym Jorku 17.01.1994 roku. Dorastała w Londynie. Jest córką Grahama Boyntona, cenionego dziennikarza zajmującego się polityką i podróżami. Jej matka Adriane Pielou, również dziennikarka, poświęca się tym samym dziedzinom, co mąż. Boynton debiutowała u boku Rene Zellweger w „Miss Potter”.

Nick Moran (detektyw Boardman)

Angielski aktor, scenarzysta, producent i reżyser. Urodził się 23.12.1969 w Londynie. Jego matka była fryzjerką, ojciec instruktorem jazdy samochodowej. W młodości intensywnie ćwiczył karate. Napisał wraz z Jamesem Hicksem sztukę teatralną „Telstar“ o słynnym producencie płytowym Joe Meeku. W 2010 roku wyreżyserował film „The Kid“ według autobiograficznej powieści Kevina Lewisa (był także jego współscenarzystą). Wystąpił w słynnych „Porachunkach“ Guya Ritchiego.

Richard Mylan (Ben)

Urodził się w 1973 roku, w Swansea (Walia). W szkole był wyróżniającym się graczem w rugby; w wieku 12 lat rozpoczął naukę tańca w londyńskiej Urdang Academy. Przez cztery lata występował w musicalu „Starlight Express” (1982–1986) w londyńskim Apollo Victoria Theatre. Był także członkiem funkowego zespołu „Puppy Phat”. Popularność zdobył w sitcomie „Coupling” (2004). Swą pozycję umocnił rolami w serialach „Grownups” oraz „Belonging”. Jest wykładowcą w Royal Welsh College of Music & Drama; jego żoną jest makijażystka Tammie Dineen.

Caradog W. James (reżyseria)

Scenarzysta, reżyser i producent. Rozpoczynał karierę jako fotosista. Następnie pracował jako scenarzysta telewizyjny dla Skydance, SyFy, NBCUniversal, Dan Films, ITV. Zyskał stypendium scenopisarskie z UKFC (The UK Film Council)/BFI (British Film Institute) oraz The Film Agency For Wales. Pracował nad scenariuszem adaptacji powieści Dennisa Couplanda „Miss Wyoming” i przeróbkami scenariusza „Beautiful Fantastic” oraz nad horrorem „Harry's Blonde” dla wytwórni Dan Films. Jego pierwszy film – komedia na temat rasizmu „Little White Lies”, zyskał doskonałe recenzje i dwie walijskie nagrody BAFTA za główne role: męską i żeńską. Kolejny film, thriller sf „The Machine” (DVD: „Maszyna”) zdobył trzy wyróżnienia BAFTA–Walia (najlepszy film, montaż, muzyka) oraz wiele innych festiwalowych trofeów. Podkreślano pomysłowość i wysoką jakość realizacji filmu przy skromnym budżecie. Obecnie James pracuje nad projektem dla Warner Brothers oraz nad scenariuszem na zamówienie Skydance.

-->